Haber

Avustralya’nın Filistin kararı İsrail’i rahatsız edecek

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, Parlamento’ya bu kararı ” Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararları ve Birleşik Krallık, Yeni Zelanda ve BM gibi kilit ortakların pozisyonları ile uyumlu” dedi ki.

Wong, resmi yazışmalarda ” işgal altındaki Filistin topraklarıTanımın yeniden kullanılmaya başlanmasıyla Batı Şeria’nın İsrail tarafından işgal edildiğini kabul ettiklerini vurguladı.

Filistin Dışişleri Bakanlığı da Avustralya’nın kararını ve barış sürecindeki çabalarını memnuniyetle karşıladıklarını duyurdu.

AVUSTRALYA’NIN BATI KUDÜS KARARI

Avustralya hükümeti, 18 Ekim 2022’de, 2018’de bir önceki hükümet döneminde alınan Batı Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını bozduğunu duyurdu.

Avustralya Dışişleri Bakanı Wong, önceki hükümetin kararını “tek taraflı ve tehlikeli bir adım” olarak nitelendirdi.

Wong, ülkesinin, ” İsrail’in ve gelecekteki Filistin’in uluslararası kabul görmüş sınırlar içinde barış içinde yaşayacağı iki devletli bir çözüm aramaya kararlıyız.‘ ifade etmişti.

FİLİSTİNLİLER TOPRAKLARININ YÜZDE 15’İNİ KULLANABİLİR

İsrail, 27 bin kilometrekarelik tarihi Filistin topraklarının yüzde 85’ini ele geçirdi. Filistinliler ise bu alanın sadece yüzde 15’ini kullanabiliyor.

Toprak Günü, her yıl İsrail’in 30 Mart 1976’da binlerce dönümlük Filistin topraklarını ele geçirmesiyle anılıyor. -İsrail işgalini yeniden gündeme getirmek.

Filistin İstatistik Merkezi’nin Mart 2015 verilerine göre İsrail, 27 bin kilometrekarelik Filistin topraklarının %85’ini ele geçirdi. Filistinliler ise bu alanın sadece yüzde 15’ini kullanabiliyor.

SİYONİST İSTİLASI KABACA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR!

Öte yandan işgal altındaki Filistin topraklarındaki konseyin Yahudi yerleşim birimleri her geçen gün genişlemeye devam ediyor. Bu bilgilerin 2015 yılında yayınlanmasından bu yana İsrail, Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşimlerine binlerce yeni ev ekledi.

İsrail’in bu yasadışı yerleşimleri genişletme politikası, Filistinliler için anavatanlarındaki yaşam alanlarının sürekli daralması anlamına geliyor.

İsrail’in fiilen işgali altındaki Batı Şeria’da yaklaşık 400 bin, Doğu Kudüs’te ise 200 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Yahudi yerleşim birimleri uluslararası hukuka göre gayri meşru kabul ediliyor.

haberpamukkale.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu