Haber

Belediye üzgün, ekmek 4 lira: Zam gerekçesini kalem kalem açıkladılar

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin ürettiği halk ekmeğine zam yapıldı. Yeni düzenlemeyle 3 liradan satılan 200 gram ekmek yüzde 33 artışla 4 liraya çıktı.

HALK EKMEĞİ 4 LİRA

Eskişehir Orta Anadolu Fırıncılar Birliği’nin Eskişehir Ticaret Odası’na (ETO) zam talebinde bulunması ve odanın artış talebini kabul etmesi üzerine 210 gram ekmek 5 liradan satılırken, 200 gramdan sonra satılmaya başlandı. Eskişehir’de 7 liradan satılacağına Eskişehir Büyükşehir Belediyesi büyük ilgi gösterdi. Belediyenin Halk Ekmek Fırınında üretilen Halk Ekmeğine de zam yapıldı.

Geçen ocak ayında 2.5 liradan satılan 200 gram halk ekmeği yüzde 20 artışla 3 liraya çıktı. Artan maliyetler nedeniyle belediye halk ekmeğine yüzde 33 zam uygulayarak 200 gramı 4 liradan satmaya başladı.

TÜKETİCİLER BİR KUYRUK OLUŞTURUYOR

Halk ekmek fiyatlarındaki artışa rağmen; Fiyatları halen bakkal, market ve fırınlara göre uygun bulan tüketiciler, ucuz ekmek almak için hemen hemen tüm mahallelerde yer alan ve sayıları her geçen gün artan Büyükşehir Belediyesi büfeleri önünde uzun kuyruklar oluşturuyor.

Geçtiğimiz günlerde kent içi ulaşım ve içme suyuna zam yapan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, kent merkezindeki billboardlara koyduğu reklamla ulaşımdaki artışı etkileyen faktörleri duyurdu.

Belediyeden yapılan açıklamada, ulaşımdaki artışı etkileyen başlıca unsurların taban fiyattaki artış, döviz kurlarındaki artış ve akaryakıt fiyatlarındaki artışlar olduğu belirtildi. Belediye olarak yapılan zamdan dolayı üzgün olduklarının belirtildiği duyuruda, personel ve işlerdeki artışlar ise şöyle açıklandı:

Aralık Temmuz Artış Oranı

Minimum Fiyat 5.500 TL 11.402 TL %107

Akaryakıt/Benzin 18,68 TL 34,70 TL %86

Döviz/Dolar 18,61 TL 27,05 TL %45

Döviz/Euro 19,42 TL 30,39 TL %56

Temmuz ayında toplu taşıma çalışan maliyetimiz Aralık ayına göre yüzde 130 arttı:

“Değerli Eskişehirliler, son 7 ayda görüldüğü üzere toplu ulaşım maliyetlerimizde çok büyük artış oldu. Artan maliyetlere ek olarak akaryakıta yapılan yüksek ÖTV zammı da ulaşımda sürdürülebilirliği ortadan kaldırdı. bir artış olacak. Üzgünüm!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu