Ekonomi

Bitcoin toparlanmaya başladı

Bitay Araştırma Bölümü Analisti Betül Yavuz, günün gelişmelerini değerlendirdi. Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’ın spot Bitcoin ETF’si için başvurduğu haberinin ardından %2 civarında yükselen Bitcoin, gece resmi başvuruyla yükselişini sürdürdü.

ETF nedir?

Bu ETF’ler, emtia ve tahvil gibi menkul kıymetlerin bulunduğu borsalarda alım satımların yapıldığı karşılıklı bir fondur. Halka açık olarak gerçekleşir ve daha geniş bir yatırımcı tabanına Bitcoin satın alma fırsatı sağlayarak farkındalığı ön plana çıkarır.

Geçmişe bakıldığında, birçok şirketin ETF başvurusunda bulunduğunu ve SEC’in 16 farklı şirketi dolandırıcılık ve manipülatif eylemler gerekçesiyle reddettiğini belirtmek gerekir. Genel olarak belirtmek gerekir ki, dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’tan gelen bu Bitcoin ETF saldırısı piyasaları olumlu etkilese de şu anda onay sürecinde. Onay verirse ilerleyen dönemlerde piyasalara çok olumlu yansımalarını görebiliriz.

Kritik baz seviyelerinde olan ve gelen haberlerle birlikte pozitif bölgeye hareket eden Bitcoin ve Ethereum için olumlu haberlerin devamı, piyasalara yeni para girişlerinin olması açısından değerli olacaktır. Makro gündemin yoğun olduğu haftayı geride bırakırken, hafta boyunca altcoinlerde görülen sert geri çekilmelerin ardından toparlanma emarelerinin görülmediğini söylemek mümkün. Bu süreçte yatırımcıların tercihi majör kriptolarda olurken, Bitcoin’in pazar hakimiyeti yükselmeye devam ediyor ve en son Nisan 2021’de görülen %49,37 seviyesinde faaliyet gösteriyor. Ethereum hakimiyeti ise %20 civarında. Altcoinlerin ortasında OCEAN ve PEPE çift haneli karlarla son 24 saatte en çok yükselen kripto paralar olmayı başardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu