Haber

Dış Politika: Türkler Avrupa Birliği’ni istemeyebilir

Türkiye’de 28 Mayıs’ta ikinci turu yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine kısa bir süre kala ABD basınında Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerine ilişkin bir analiz yayınlandı.

TÜRKİYE’YE AB ÜYELİK ÇAĞRISI

Dış Politika dergisi. “AB’nin tek umudu Türkiye”” başlıklı incelemesinde Türkiye’ye AB üyeliği verilmesi, Avrupa’ya kendisini ve varlık sebebini yeniden tanımlama şansı sunacaktır.söylendi.

Türkiye’nin geçmişte birçok kez AB’den dışlandığına ve Türkiye’de birçok kişinin siyasi ve ekonomik kaygıların entegrasyonun önünde gerçek bir engel olmadığına inanmaya başladığına dikkat çekildi.

Avusturya, Danimarka, Fransa, Yunanistan, Lüksemburg ve Hollanda’nın da aralarında bulunduğu birçok Avrupa ülkesinin Ankara’nın üyeliğine karşı “İslamofobi ve medeniyet farkı” söylemlerine başvurduğu hatırlatıldı.

“TÜRKLER AB’NİN EN İYİ YOL OLMADIĞINA KARAR VEREBİLİR”

Türkiye ile ilgili Brüksel davetlerinin analizinde, Avrupa, Türkiye’yi resmen kendi topluluğuna kabul ederek dünyaya net bir mesaj vermiş olacak.”ifadesi kullanıldı.

Öte yandan zeytin faslı uzatılsa bile Ankara’nın geleceğini AB’de aramaya devam etmeme kararı alabileceği vurgulandı:

Kılıçdaroğlu başarılı olsa ya da seçim sonrası (Cumhurbaşkanı) Erdoğan yüzünü Batı’ya çevirse bile, Türkler AB’nin artık daha parlak bir gelecek için en iyi yol olmadığına karar verebilir.

 

haberyesilli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu