Haber

Güney Afrika’da komünist lider Hani’nin katili cezaevinde bıçaklandı

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde 1993’te suikast sonucu hayatını kaybeden ırkçı apartheid rejimine karşı uğraş eden liderlerden Chris Hani’nin katili Janusz Walus’un cezaevinde bıçaklandığı bildirildi.

Islah Hizmetleri Departmanı (DCS) Sözcüsü Singabakho Nxumalo, yaptığı açıklamada, Hani suikastından müebbet mahpusa mahkum olan Walus’un cezaevinde bıçaklandığı bilgisini verdi.

Nxumalo, acil müdahalede bulunulan Walus’un sıhhat durumunun âlâ olduğunu belirtti.

TAHLİYE KARARI VERİLMİŞTİ

Anayasa Mahkemesi, 21 Kasım’da Walus’un koşullu tahliyesine karar vermişti. Yaklaşık 29 yıl mahpus yatan 69 yaşındaki Polonya asıllı Walus’un birkaç gün içinde salıverilmesi planlanıyordu.

İçişleri Bakanı Aaron Motsoaledi, dün yaptığı açıklamada, Walus’a Güney Afrika’da oturma izni verildiğini duyurmuştu.

Walus’un tahliye edilmesi ve oturma müsaadesi verilmesi kararları, başta iktidar partisi Afrika Ulusal Kongresi (ANC) olmak üzere siyahi etraflarda reaksiyonla karşılanmıştı.

CHRIS HANI SUİKASTI

Ülkeyi 1948-1994 yılları ortasında yöneten ırkçı apartheid rejimi zıddı uğraş liderlerinden olan Hani, öldürülmeden evvel Afrika Ulusal Kongresi’nin (ANC) o dönemki silahlı kanadı olan Ulusun Mızrağı örgütünün lider yardımcısı ve Güney Afrika Komünist Partisi’nin genel sekreteriydi.

Apartheid aykırısı gayretin Nelson Mandela’dan sonra en önde gelen isimlerinden olan Hani, 10 Nisan 1993’te Gauteng eyaletinin Boksburg bölgesindeki konutunun önünde uğradığı suikastte hayatını kaybetmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu