Ekonomi

İngiliz bakandan enflasyona karşı ‘faiz artışı’ sinyali

Hunt, İngiltere’de Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından sosyal medya hesabından değerlendirmelerde bulundu.

“Bugünkü haberler, hükümet ve İngiltere Merkez Bankası zor kararlar almaya hazırsa enflasyona karşı savaşı kazanabileceğimizi gösteriyor. Ancak fiyatlar hala çok hızlı yükseliyor. Bu nedenle, iş bitene kadar plana bağlı kalmalıyız.” av dedi. sözlerini kullandı.

İngiliz İstatistik Ofisi’nin verilerine göre İngiltere’de yıllık enflasyon Haziran’da beklentileri aşarak yüzde 7,9’a geriledi. Beklenti, enflasyonun Haziran ayında yüzde 8,2’ye ulaşacağı yönündeydi. Ülkede enflasyon Mayıs ayında yüzde 8,7 oldu.

Faiz oranları güçlendi

ING Think’ten yapılan açıklamaya göre, bugünkü enflasyon verilerinin ardından İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) Ağustos ayı toplantısında politika faizinde 50 baz puan yerine 25 baz puan artış ihtimali arttı.

Mayıs ayında enflasyonun yüzde 8,7 ile sabit kalmasının ardından BoE, politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 4,50’den yüzde 5’e çıkardı.

Merkezi Londra’da bulunan bir araştırma kuruluşu olan Resolution Foundation’ın analizine göre, faiz oranlarının daha da yükseltilmesi ve uzun süre yüksek seviyelerde tutulması ihtiyacı üzerindeki baskılar, bugün açıklanan enflasyon bilgilerinin ardından hafifledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu