Ekonomi

İngiltere ekonomisi resesyonun eşiğinde

İngiltere İstatistik Ofisi’nin verilerine göre ekonomi 3. çeyrekte yüzde 0,2 daraldı. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin varsayımı yüzde 0,5 daralma olması tarafındaydı. Bu devirde tüketici harcamaları ve şirket yatırımları azaldı.

Böylece İngiltere iktisadı pandemiden beri hala tam olarak toparlanamayan tek G7 ülkesi oldu.

İkinci çeyreğe ait bilgi, yüzde 0,1 daralmadan yüzde 0,2 büyümeye revize edildiği için iktisat şimdi teknik resesyona girmedi.

Ekonomi yalnızca eylül ayında ise Kraliçe Elizabeth’in cenazesi nedeniyle resmi tatil ilan edilmesinin etkisiyle yüzde 0,6 daraldı.

Aralık ayından bu yana 8 kez faiz artırımına giden İngiltere Merkez Bankası çift haneye ulaşan enflasyonu kontrol altına almak için resesyonun kaçınılmaz olduğunu belirtmişti. Bankanın bir senaryosuna göre resesyon 2024 yılının ortasına dek sürebilir.

Eski Başbakan Lis Truss’ın vergi indirimleri teklifinin piyasaları karıştırmasının akabinde yeni Başbakan Rishi Sunak’ın kamu finansmanı açığını kapatmak ve kredibiliteyi onarmak için gelecek hafta on milyarlarca pound’luk vergi artışına gitmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu