Sağlık

Kendi Gitti Adı Kaldı: Kraliçe Elizabeth’in Ölüm Nedeni Yaşlılık Değil mi?

70 yıl boyunca tahtta oturmasıyla Birleşik Krallık’ın en uzun süre hükümdarı olan Kraliçe II. Elizabeth, 8 Eylül’de 96 yaşında hayatını kaybetmişti. Kraliçe’nin ölüm sebebi kayıtlarda ‘yaşlılık’ olarak geçti. Yakında zaman yayımlanacak Kraliçe’nin biyografisinde ise mevt nedeninin farklı olduğu sav edilirken, son vakitlerde acı içinde yaşadığı öne sürüldü.

Kraliçe II. Elizabeth, 96 yaşında hayata gözlerin yumdu. 70 yıl boyunca hükümdarlık yapan Kraliçe’nin ölümü ilerleyen yaşına karşın İngiliz halkını yasa boğdu.

Ölüm haberi sonrası cenaze töreni de günlerce gündemde düşmedi. İskoç Ulusal Kayıtlarının yayımladığı ölüm belgesinde, ölüm nedeni ‘yaşlılık’ olurken, 8 Eylül’de lokal saatle 15.10’da hayatını kaybetti. Ölüm belgesi, Elizabeth’in son 24 saatinde yanında olan kızı Prenses Anne tarafından imzalanmıştı. Kraliçe 2. Elizabeth, sıhhat sorunları nedeniyle son periyotta parlamentonun açılışı ve tahta çıkışının 70’inci yılı kutlamaları gibi çeşitli etkinliklere katılamamıştı.

Kraliyet ailesine yakın olarak bilinen yazar, anchorman ve siyasetçi Gyles Brandreth, “Elizabeth: An Intimate Portrait’te (Elizabeth: Samimi Bir Portre)” adlı biyografi kitabı yayımlamaya hazırlanıyor. 8 Eylül’de hayata gözlerini yuman Kraliçe’nin hayatını anlatan kitapta ilginç bir iddia da bulunuyor: Kraliçe “yaşlılık”tan ölmedi.

İddiaya nazaran Kraliçe, hayatının son yıllarında en çok kemik ağrısı semptomu gösteren bir tıp kemik iliği kanseriyle gayret ediyordu. Sıhhat meseleleri münasebet gösterilerek birçok programları bu yüzden son devirde iptal edilmişti.

96 yaşında hayatını kaybeden Kraliçe II. Elizabeth, hayatını son aylarında önemli bir hastalığı olduğu tezleri gündeme gelmişti. Vefatında da hastalıktan bahsedilmemiş, mevt nedeni kayıtlara “yaşlılık” olarak geçmişti.

Brandreth, kitabın bir kısmında Kraliçe’nin hastalığından şu şekilde bahsetti:?

Kraliçe’nin kemik iliğindeki plazma hücrelerini etkileyen miyelom cinsine yakalandığını duymuştum. Bu da ömrünün son yılında gündeme gelen yorgunluğunu, kilo kaybını ve ‘hareket etme güçlüğü’ yaşamasını açıklıyordu.

Brandreth, bu hastalığın daha çok ileri yaştaki insanları etkilediğini belirtirken, kitapta da tez ettiğine nazaran hastalığın bilinen bir tedavisi de şimdi bulunuyor. Bağışıklık sistemi ve kemiklerin güçlendirilmesine yönelik ilaç desteği lakin hayatta kalma müddetini birkaç yıl uzatılabiliyor.

Kraliçe, vefatının 2 gün öncesinde, genel lider seçilen Liz Truss’a Başbakanlık görevini vermek için görüşmüş. Bu görüşmeden basına yansıyan görüntülerde ellerindeki morluklar dikkat çekmişti. Kraliçe’nin rahatsızlığına dair tezler o periyotta ortaya atılmıştı.

www.instagram.com

Kraliçe’nin de sağlık durumuna ve hastalığına dair bilgi sahibi olduğu, “sınırlı vakti kaldığını” bildiği yazıldı ve duruma tepkisinin çok soğukkanlı olduğu, içtenlikle kabullendiği belirtildi.

2023 yılının Ocak ayı sonlarında piyasaya çıkması beklenen kitabın, Kraliçe’nin hayatında bilhassa kamuoyunda çok görünmediği, 73 yıllık hayat arkadaşı Prens Philip’in 2021 yılı Nisan ayındaki vefatından sonrasını aydınlatması bekleniyor.

Kitapta Kraliçe Elizabeth’in tüm zorluklar karşısında hayatı boyunca sabrını ve çalışma azmini koruduğu anlatılırken, yakınlarına “çalışmanın, kendisine, Prens Philip’in ölümüne dayanma gücü verdiğini” söylediği belirtildi.

Brandreth, kitapta Kraliçe’nin yakında hayata veda edeceğini, fazla zamanı kalmadığını bilmesine karşın, görevlerini yerine getirebilmek için kendini zorladığını, ancak sonbaharda doktorların dinlenmesi gerektiğini söylediğini anlattı.

Bu dönemde de planlanan etkinliklerin iptal edildiğini Kraliçe’nin bu süreci televizyon izleyerek geçirdiğini anlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu