İş

Kripto piyasasında şimdi de Genesis endişesi

Kripto broker firması Genesis, FTX’in çöküşünün ardından “anormal para çekme talepleri” olarak tanımladığı taleplerle karşılaştıktan sonra borç verme alanında ödemeleri ve yeni kredi oluşturma işlemlerini askıya alıyor.

Geçici CEO olarak görev yapan Derar Islim’e nazaran para çekme talepleri, firmanın borç verme kolu olan Genesis Küresel Capital’deki mevcut likiditeyi aştı. Islim, Genesis’in yeni finansman sağlamak da dahil olmak üzere muhtemel tüm seçenekleri araştırmak için danışmanlar tuttuğunu ve kredi verme işi için bir plan sunacağını söyledi.

Genesis’in spot ve türev alım satım ve saklama işlerinin “tamamen faal durumda kalacağını” söyleyen Islim’e nazaran, mevcut durum sırf borç verme işini etkileyecek.

FTX’in aniden iflasa sürüklenmesi, panik halindeki müşterilerin varlıklarını diğer platformlardan çekmek için acele etmesiyle kripto pazarlarında yayılmaya devam ediyor.

Faaliyetleri sektörün durumunu anlamak için yakından takip ediliyordu

Sektördeki pek çok kurumun karşı tarafı olarak görülen Genesis’in finansal sıhhati, kesimin gücünün bir göstergesi yahut potansiyel bulaşma belirtileri açısından yakından takip ediliyordu.

Genesis, dijital varlıklarda profesyonel yatırımcılara alım satım ve saklama hizmetleri sunan en eski ve en tanınmış kripto para broker firmalarından biri olarak biliniyor.

Şirket son birkaç yılda, fonların yahut öteki piyasa yapıcıların alım satımlarını karşılamak için dolar yahut sanal para üniteleri ödünç almalarına müsaade vererek, kendisini en büyük kripto para ünitesi kreditörlerinden biri olarak konumlandırmıştı.

Borç verme iş kolu bu yıl kıymetli ölçüde gerileyerek, birinci üç ayda ulaştığı 44,3 milyar dolardan üçüncü çeyrekte 8,4 milyar dolara düştü.

FTX hesabında 175 milyon dolar rehin kaldı

Genesis geçtiğimiz hafta FTX hesabının türev tarafında 175 milyon dolarlık fonunun rehin kaldığını açıklaması sonrası çatı şirketi Digital Currency Group’tan (DCG) 140 milyon dolarlık kaynak girişi sağlanacağını duyurmuştu. Firmanın kredi iş kolu daha evvel de 2,4 milyar borç verdiği kripto hedge fonu Three Arrows Capital’in iflas etmesinden etkilenmişti.

Mahkeme kayıtlarına nazaran Three Arrows borcun ödenmesi için gerekli sermayenin yaklaşık yarısını yatırdı. DCG ödenmemiş borçların tamamını üstlendi ve iflas eden hedge fonunun en büyük alacaklısı haline geldi.

Genesis, bu yıl üst seviye yöneticilerden oluşan bir ayrılma dalgası yaşamış ve işçi azaltımına gitmişti. Şirket Ağustos ayında, o zamanki 260 kişilik iş gücünün yüzde 20’si ile yollarını ayırmış ve Michael Moro’nun yerine Islim’i süreksiz CEO olarak atamıştı. Tıpkı ayın ilerleyen devrinde bir başka üst seviye yönetici olan Noelle Acheson misyonundan ayrıldığını açıklamıştı.

Satış ve ticaretten sorumlu lider Matthew Ballensweig Eylül ayında vazifesinden ayrılarak danışman durumuna geçeceğini açıklamış, Ekim ayında ise Risk Uzmanlığı kısmının başındaki isim olan Michael Patchen vazifede geçirdiği üç ay sonrasında ayrıldığını duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu