Haber

Myanmar, Rusya ile ortak askeri tatbikat düzenledi

Myanmar, Andaman Denizi’nde Rusya ile ortak askeri tatbikat düzenlediğini duyurdu.

Myanmar’da iktidardaki askeri yönetimin kontrolünde olan “Myanmar’ın Küresel Yeni Işığı” gazetesi, ülkenin Rusya ile ilk ortak askeri deniz tatbikatının ayrıntılarını paylaştı.

Buna göre, Myanmar’ın güneyindeki Myeik şehrinin 157 kilometre batısındaki Andaman Denizi’nde gerçekleştirilen ortak askeri tatbikat bugün başladı ve 3 gün sürecek.

Myanmar devlet televizyonu MRTV, Myanmar’ın güneydoğusundaki Yangon kentinden bazı Rus gemilerinin tatbikat alanına geldiğini kaydetti.

İki ülkenin ilk ortak askeri deniz tatbikatında, iki ülke ordularına ait hava ve deniz araçları hava, kara ve denizden gelecek tehditlere karşı eğitim verecek.

Myanmar’da askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde hile yapıldığı iddiaları ve ülkede yaşanan siyasi gerilimin ardından 1 Şubat 2021’de yönetimi devraldı.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Suu Kyi başta olmak üzere çok sayıda yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına aldı ve olağanüstü hal ilan etti.

Kovid-19’a uymadığı gerekçesiyle Ulusal Doğal Afet Yasası’nı ihlal, seçimde yolsuzluk, zimmete para geçirme, rüşvet kabul etme, isyana teşvik, Devlet Sırları Maddesi, bağlantı yasası, ithalat ve ihracat maddelerini ihlal etmekle suçlanan Suu Kyi, 19 önlem. Şubat ayında ev hapsine alındı.

Rusya, desteklediği Myanmar askeri yönetimine önemli miktarda silah sağlıyor.

ilic-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu