Haber

Sandık görevlilerine ödenecek ücretler açıklandı

31 Mart 2024 yerel seçimleri için geri sayım başlarken, siyasi partilerin seçim çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor. Seçim güvenliğinden sorumlu olan Yüksek Seçim Kurulu’nun herhangi bir sorun yaşanmaması için hazırlık yaptığı belirtildi.

Siyasi partilerin sandık temsilcilerinin yanı sıra sandık güvenliği için YSK tarafından belirlenen görevlilerin de görev yapacağı bildirildi. Sandık kurulu başkanı, memur üyeleri ve bina yöneticileri olmak üzere 3 farklı görev bulunacak.

Milyonlarca seçmenin oy kullanacağı 31 Mart Pazar günü göreve gelecek olan kişilere ödenecek bedel açıklandı.

“Sandık kurulu başkanına 2947 TL, memur üyesine 2088 TL, bina sorumlusuna ise 2936 TL” verileceği belirtildi.

SANAYİ GÖREVLİSİ BAŞVURU KURALLARI NELERDİR?

Seçimlerde sandıkta çalışmak isteyenlerin, sandık görevlilerine başvuru koşulları için seçim kurullarının duyurularını takip etmesi gerekiyor.

Sandık memuru olabilmek için genel olarak aşağıdaki şartlar aranır:

1- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
2- 18 yaşını doldurmuş olmak,
3- Rastgele bir siyasi parti üyeliğinin olmaması
4- Rastgele bir suçtan hüküm giymemiş olmak

Adayların seçici kurul tarafından belirlenen eğitim programlarına katılmaları zorunlu olabilir. Eğitimin ardından sandık görevlisi olarak atama işleminin yapılması bekleniyor.

Sandık kurullarına mülk amirleri, emniyet amirleri ve memurları, Askeri Ceza Kanununun 3 üncü maddesinde sayılan askerler, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri ve adaylar seçilemeyecek.

OY SAYIM GÖREVLİSİ NASIL OLUNUR?

Seçim günü sandık kurulu üyesi olabilmek için ikamet adresinize göre ilgili seçim kurulu başkanlığına başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Seçim Sandığı Memurluğu başvurusu ilçe seçim kurullarının yapacağı duyurulara göre yapılacak.

Başvurular genellikle seçimlerden birkaç ay önce açılır. İki tür sandık görevlisi vardır. Bunlardan ilki olan sandık kurulu görevlisi, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından memurlar arasından belirlenmektedir.

İkinci olarak partiler sandıktan sorumlu olacak. Seçimlere katılacak siyasi partilerin sandık görevlileri için başvurular YSK’ya yapılıyor.

Partiler sandık görevlisi olarak belirleyecekleri kişileri YSK’ya bildirir ve bunun için başvuru formu doldurulur. İnternet üzerinden yapmak mümkün değil ancak YSK’ya başvurulması gerekiyor.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu