Ekonomi

Talaşlı imalat tedarikinde Türkiye merkez üs olacak

ANKARA (İGFA) – Avrupa’da yaşanan güç krizi ve Rusya-Ukrayna savaşının talaşlı imalat kesiminde Türkiye’ye olan talebi artırdığına dikkat çeken Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, “Pandemiden önce Türkiye’ye yatırım yapmayı düşünmeyen ülkeler ve şirketler şimdi bölgede yaşanan gelişmeler neticesinde ülkemize yöneldiler. AB, bölge ülkeler ve ABD’den Türkiye’ye doğru bir alım söz konusu. Bunun etkilerini fuarlarda daha net gözlemliyoruz ve ürünlerimize yabancı ilgisi çok fazla. Bu doğrultuda yapacağımız önemli yatırım hamleleriyle Avrupalı üreticilerin yerini alabiliriz” dedi.

Türkiye talaşlı imalat sanayine CNC satış, servis, teknolojik danışmanlık, finansman, yazılım ve eğitim bahislerinde hizmet veren Tezmaksan’ın Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, grup tezgahları kesiminin mevcut durumu ve gelecekteki potansiyeliyle ilgili bilgiler paylaştı. Rusya-Ukrayna savaşı hasebiyle tüm dünyayı etkileyen tedarik zincirindeki bozulmanın yanı sıra Avrupa’daki güç krizinin Türkiye’ye olan talebi de artırdığını söyleyen Aydoğdu, “Özellikle pandemiden evvel Türkiye’ye yatırım yapmayı düşünmeyen ülke ve şirketler artık ülkemize yöneldiler. AB, bölge ülkeler ve ABD’den ülkemize gerçek bir alım kelam konusu. Bunun tesirlerini fuarlarda daha net gözlemleyebiliyoruz. Makine fiyatları dolar bazında yüzde 30 artsa da Türkiye’de yatırım rekoru kırmaya devam ediyoruz. Dal şirketlerimiz Türkiye’ye kayan talebi karşılamak için bu alanda yatırımlarını hızlandırmış durumda. Avrupalı üreticilerin yerini alma ihtimali var” diye konuştu.

Takım tezgahları kesiminden birinci 8 ayda ihracat ve üretimde yüzde 18 artış

Takım tezgahları kesiminin bu yılın birinci sekiz ayında geçen yılın tıpkı devrine nazaran hem üretim hem de ihracatta yüzde 18’lik artış kaydettiğini lisana getiren Aydoğdu, “Sektörümüz, Türkiye’nin talaşlı imalat endüstrisinin artısı olmuş durumda. Tüm firmalar üretim ve gelişimini devamlı artırıyor. Bugün hala ekip tezgahları kullanımında olağan kapasitemizin yüzde 9 üzerindeyiz. Türkiye’nin genel makine ihracatının yüzde 7-8 arttığı yerde ekip tezgahları ihracatının yüzde 18 artması, bir bakıma endüstride üretimin Türkiye’ye kaydığının en kıymetli göstergesi. Bunun en büyük sebebi ise AB ve ABD’nin ölçek iktisadına uygun eserlerini tedarik zincirinin kırılması sonrası Uzak Doğu yerine Türkiye’den temin etmesi. Grup tezgahlarına belirli dallardan ağır yatırım yapıldığını görüyoruz. Kendi krizimizi yaratmadığımız sürece önümüzdeki 5 yıl endüstrinin Türkiye’ye kayacağını öngörüyoruz. Bunun yanı sıra AB’deki kalıphane ve dökümhanedeki dallar güç maliyetlerini denetim edemedikleri için birer birer kapanıyorlar. Kapandıkları için de tek dermanları Türkiye olarak gözüküyor. Dolasıyla Türkiye sanayicisi için güç maliyetleri kısa vadede sorun olarak gözükse de orta vadede bir avantaj sağlayacak” sözlerini kullandı.

Makine fiyatları dolar bazında yüzde 30 artsa da Türkiye’de yatırım rekoru kırılıyor

Dünya üzerindeki mevcut durumda finansmana erişim ve işletme sermayesi alanında şirketlerin zorluk yaşadığını vurgulayan Aydoğdu, bunun yol açtığı duruma dair şu açıklamaları yaptı: “Talaşlı imalat dalı devamlı yatırım çekiyor. Finansmana erişim zorlayıcı olsa da kadro tezgahlarına önemli yatırımlar yapılıyor. Makine fiyatları dolar bazında yüzde 30 artsa dahi Türkiye’de yatırım rekoru kırıyoruz. Bu yıl Türkiye tarihinin en büyük yatırım yılı olacak. Şirketlerimiz Türkiye’ye kayan talebi karşılamak için bu alanda yatırımlarını hızlandırdı. AB’li üreticilerin yerini alma ihtimali var, yatırım yapan şirketlere kıymetli dayanaklar veriliyor. Bu alanda alınan dayanaklar makine yatırımına dönüşüyor. Eylül ayında başlayan fuar takvimiyle birlikte milletlerarası fuarlara katıldık. Daha sonra da İstanbul’da MAKTEK Fuarı’nda yerimizi aldık ve MAKTEK’in birinci kez milletlerarası fuarlardan daha olumlu geçtiğine şahit oldum. Fuarda Türk şirketler satış rekoru kırdı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu