Haber

Turizm Acentası Çalışanı 22 Kişiyi Dolandırdı

MARMARİS’te ucuz rezervasyonlarla lüks otel odaları satın alıp kar payı ödemeyerek kar vaadiyle turist gruplarına satarak yakın çevresini dolandırdığı iddia edilen turizm acentesi çalışanı Zeynep A. hakkında soruşturma başlatıldı. tamamlanmış. Zeynep A, “zincirleme nitelikli dolandırıcılık” suçundan 17 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Zeynep A’nın 22 kişiyi toplam 8,5 milyon TL ve 90 bin dolar dolandırdığı iddia edildi.

Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tamamlanan soruşturma sonucunda hazırlanan raporda 22 müşteki yer aldı. İfadesi şüpheli alınan Zeynep A., bir turizm acentasında Sözleşmeli Müdür Yardımcısı olarak çalıştığını belirterek, “İşim gereği, Marmaris ve Türkiye’deki otellerle yeterli irtibatım var, bu nedenle iş arkadaşlarımdan teklifler aldım. Uygun fiyatlı otel rezervasyonları yapmak için yakın çevrem var. İkili bağlantılarım iyi olduğu için indirimli tatil rezervasyonları yapabiliyorum.” Bu konuda yardımcı oldum. Yakın çevrem bana teşekkür olarak 1.000-2.000 TL arası para vermeye başladı. Daha sonra arkadaş ve akraba çevrem bu işten para kazanmak ve kar elde etmek için bana tekliflerde bulundu. Bu sayede ucuz otel rezervasyonu yaptırmak için sermaye veren kişiler, “Yaz rezervasyonlarından elde edilen karı onların hesaplarına gönderdim” dedi.

“KÂRI ÖDEMEYECEĞİM İÇİN ADIMI DOLANDIRICI YAPTILAR”

Temmuz 2022’de eşiyle yaşadığı sorunlar nedeniyle hayatının değişmeye başladığını söyleyen Zeynep A., “29 Ağustos 2022’de intihara teşebbüs ettim. Yapılan rezervasyonları unuttuğum için çok fazla para ödemek zorunda kaldım. 20 rezervasyon vardı, bu yüzden sermaye verenlere para ödeyememeye başladım. Çalıştığım acenteye sordum. “Ben de ayrılmak zorunda kaldım. Sermayeyi veren kişilere kârımı ödeyemediğim için baskı altındaydım ve beni dolandırıcı olarak adlandırdılar. Dolandırmak gibi bir amacım yok. Borçlarımı kabul ediyorum. Bana yöneltilen suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

“TÜRK MÜŞTERİLERE REZERVASYON YAPMA YETKİSİ VERİLMEMİŞTİ”

Raporda, Zeynep A.’nın normal bir müşteri gibi otellerle bireysel olarak iletişime geçerek bu şekilde rezervasyon yaptırdığı, grup rezervasyonu yapmadığı belirtildi. Öte yandan Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) hazırladığı ön soruşturma raporuna göre, şüpheli ile müştekiler arasında yoğun para alışverişinin yaşandığı belirlendi. Ayrıca Zeynep A.’nın çalıştığı acente çalışanlarından Nuri Süral, “Zeynep A., şirketin yabancı müşteriler için yaptığı rezervasyonları şirket adına otellere yönlendirme yetkisine sahipti. Türk müşterilere rezervasyon yapma yetkisi yoktu.”

“DOLANDIRMA NİYETİYLE HAREKET ETTİ”

Raporda, müştekilerin şüpheli Zeynep A. ile otel rezervasyonu alıp satma konusunda anlaştıkları ve şüpheliye yüklü miktarda para gönderdikleri belirtildi. Zeynep A.’nın bu parayı turizmci statüsünden yararlanarak ucuz rezervasyon satın almak için kullandığı, daha sonra bu rezervasyonları kârla satarak elde edilen karın bir kısmını şikayetçilerin hesaplarına gönderdiği belirtildi. Bir süre birlikte iş yaptıktan sonra para akışının kesildiği ve şüphelinin müştekilerden aldığı parayı iade etmediği kaydedildi.

KAPIDA DURAN VATANDAŞLAR DA SUİS DAVRANIŞ DUYURUSU YAPTIK

Şüphelinin işlediği suçtan dolayı çok sayıda açık soruşturma belgesinin bulunduğu ve bu olayda dolandırıcılık kastıyla hareket ettiği sonucuna varıldı. Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Muğla Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen raporda, Zeynep A.’nın “zincirleme nitelikli dolandırıcılık” suçundan 3 yıl 9 aydan 17 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. Şüphelinin 22 kişiyi toplam 8,5 milyon TL ve 90 bin dolar dolandırdığı iddia edildi. Öte yandan Zeynep A.’dan otel rezervasyonu satın alarak otelin kapısında kalarak mağdur olan vatandaşların da suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

umraniye-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu