Ekonomi

TÜRK-İŞ: Açlık sınırı 9 bin 591 TL

TÜRK-İŞ’in çalışanların yaşam koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay gerçekleştirdiği “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması” Mart 2023 sonuçları açıklandı. .

Araştırmaya göre, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, istikrarlı ve yeterli beslenmesi için bu ay gıda harcamasının bedelini ifade eden “açlık sınırı” 9 bin 591 lira oldu. Gıda ve giyim, barınma, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılan diğer zorunlu harcamaların toplam bedeline tekabül eden “yoksulluk sınırı” 31 bin 241 lira olarak hesaplandı.

Bekar bir çalışanın ‘geçim gideri’ aylık 12 bin 469 lira olarak belirlendi. Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin yemek için yapması gereken taban harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1,76 artarken, son 12 ayın prestijiyle artış oranı yüzde 94,62 oldu.

Araştırmaya göre Mart ayında peynir ve yoğurt fiyatları düşerken, sütün fiyatı ilk kez artarak litresi 25 lirayı geçti. Sığır eti yüzde 13, kuzu eti yüzde 18, tavuk yüzde 4, yumurta yüzde 16 ve balık yüzde 8 arttı. Dana eti ilk defa ortalama 250 liranın üzerindeydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu