Teknoloji

Uzaydan düşen gizemli nesne: Ne olduğunu kimse çözemedi

ABD’nin Kuzey Karolina bölgesinde, şehirden kaçıp kafa dinlemek isteyenler için lüks bir kamp alanı işleten işletmeciler, bölgede ilginç bir keşif yaptılar.

Uzaydan düşmüş gibi duran, büyük bir bölümü yanmış, parçalanmış bir araç gövdesi parçasıyla karşılaşan işletmeciler, bu parçanın neye ait olduğunu bir türlü tespit edemedi. Yanmış karbon fiberle kaplanmış gibi görünen tuhaf nesne, yaklaşık bir inç kalınlığında ve yaklaşık 1,2 metre yüksekliğinde.

Boyutları çok büyük olmasa da çok ağır olan gizemli parçayı, iki adam kaldıramayınca, minik bir vinçten yardım almak zorunda kaldılar.

Nesnenin kendisi yanmış gibi görünse de, çevrede herhangi bir hasar izine rastlanmadığını bildiriliyor ve bu da gizemli metal parçasının ormanın derinliklerine nasıl düştüğüne dair daha fazla soruyu gündeme getiriyor.

Şubat ayında da Kanada’nın Saskatchewan kentinde bir çiftçinin tarlasında benzer görünümlü kömürleşmiş bir enkaz parçası keşfedilmişti. Space.com’a göre uzmanlar, Kanada’daki nesnenin SpaceX’in Crew Dragon uzay aracından dünyaya düşmüş olabileceğini düşünüyor. Ancak SpaceX bu konuda yorum yapmadı.

Gökten bir şeyler düşüyor, ama ne?

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’ndeki astronomlar, SpaceX’in Crew Dragon enkazının Tennessee’den Virginia ve Batı Virginia’ya kadar olan bölgelere çarpma riski bulunduğunu söylüyorlar. Ancak görünen parçanın CrewDragon tasarımıyla bir benzerliği bulunmuyor. Bir komplo teorisi olarak, bu parçanın ABD-Rusya-Çin arasındaki gerginlikte, ülkelerin gizlice birbirlerinin askeri uydularını vurması nedeniyle düşen parçalar olabilmesi ihtimali de bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu