Ekonomi

“Yabancıların Türk varlıklarına olan ilgisinden memnunuz”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yabancı yatırımcının ülkeye ilgisine ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Şimşek, İngilizce yazısında, “Yatırımcıların Türk varlıklarına olan ilgisinin artmasından memnuniyet duyuyoruz.” ve borç ödemeleri gözlemlendi.

Son dönemde kamuoyuna açıklanan birkaç sürece dikkat çekmek isteyen Şimşek, “Öncelikle Yapı Kredi hisselerinin bu hafta kurumsal yatırımcılara başarılı arzı: 250 milyon dolar – son 3 yılın en büyük hisse senedi arzı. 5 kattan fazla talep ve 40’a yakın ABD ve “Avrupalı ​​Yatırımcı” tabirlerini kullandı.

DHL’in MNG Kargo’yu ikinci kez satın aldığını hatırlatan Şimşek, “Üçüncüsü geçen hafta Rönesans Enerji ile TotalEnergies arasında gerçekleşen ortaklık.”

Tüm bu işlemlerin Türkiye’ye olan güveni ve sağlıklı makroekonomik politikalar uygulama çabamızı gösterdiğini ifade eden Şimşek, “Türkiye’de uzun vadeli yatırımlar politikalarımızı destekleyecek, lirayı istikrara kavuşturacak ve son mali ve parasal sıkılaştırmanın etkilerinin ekonomimize yansımasını sağlayacaktır. büyümenin daha ılımlı olmasını sağlayacaktır” dedi.

bayrampasahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu