Haber

Yargıtay Başkanı Akarca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi: Yargıtay ve Danıştay üyelerinin 12 yıllık görev süresi kaldırılmalıdır.

2023-2024 Yılı Açılış Töreni, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla Yargıtay Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Törende konuşan Yargıtay Başkanı Mehmet AkarcaCumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben, Yargıtay ve Danıştay üyelerinin 2016 yılında uygulamaya konulan 12 yıllık görev sürelerinin kaldırılması talep edildi.

“BAŞVURU İNCELEMESİ UZMANLIK GEREKLİDİR”

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın törende yaptığı konuşmadan satırbaşları şöyle; “İtiraz inceleme görevi uzmanlık gerektiren bir konudur ve ancak geniş bilgi ve tecrübeye dayanılarak yerine getirilebilir. Bu görevin layıkıyla yerine getirilmesi ve yargı bağımsızlığının korunması için 12 yıllık süre sınırının kaldırılması gerekmektedir. .

“NİTELİKLİ ADAY BULMADA SORUNLAR OLABİLİR”

Hukuki durumun devam etmesi halinde Yargıtay’ın önemli sayıda üyesinin ani değişmesi kurumsal hafızayı ve kurum kültürünü zayıflatacak, belli bir süre ve tecrübe gerektiren unvanlı pozisyonlara nitelikli aday bulmakta zorluklar yaşanabilecektir.

YARGIYIN ÇALIŞMA TANIMLARININ YENİDEN DÜZENLENMESİ

Yargı Birleştirme Kararı kurumu, içtihat farklılıklarının dairelerin ortasında derinleşmesine izin veren, uzun süreli ve karmaşık görgü kuralları nedeniyle mahkemelerin yönlendirme ihtiyaçlarına zamanında cevap verememekte, gelişmeyi engellemektedir. Hukukun. İçtihatların birleştirilmesi kararına varılmadan önce içtihat farklılıklarının önlenmesi amacıyla dairelerin ortasında veya daire ve genel kurulların ortasında çalışma uygulamaları belirlenmelidir.

“Kararın ülke genelindeki benzer durumlarda da uygulanması gerekiyor”

Avrupa’nın birçok ülkesinde uygulanan ve Avrupa Kurulu’nun da standardı haline gelen uygulamaya göre; Bir daire, genel kurulun veya başka bir dairenin kararına aykırı karar veremez. Farklı bir karar ihtimali varsa, uyuşmazlığın ilgili dairelerin bağlı kuruluşlarıyla ortak bir konsey veya genel kurulda tartışılması ve kararın ülke genelinde benzer durumlarda uygulanması gerekir.

“FARKLI UZMANLIK ALANLARINA BAKIŞLI BİR DAİRE…”

Daire kararlarının kendi içinde çelişkiler içermemesi de temel bir unsurdur. Oda başkanının temel sorumluluklarından biri de odanın kendi kararlarında çatışma yaşanmaması için gerekli gördüğü her türlü tedbiri almaktır. Odalar, uzmanlık derecelerine göre panel lideri, üyeler ve sınav hakimleri şeklinde alt kurullara ayrılmalı, üyelerin heyetler arasındaki rotasyonu karar çelişkisi olmayacak şekilde yapılmalıdır. . Özellikle 46 daireli Yargıtay’dan 24 daireli Yargıtay’a geçiş sürecinin tamamlanmasından sonra bir dairenin farklı uzmanlık alanlarıyla ilgilenmesi, alt kurulların uzmanlaşmasını gerektiriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu