Haber

Yerel seçim Bahçeli’den Lozan şivesiyle başladı

ANKARA (İGFA) –MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, ABD ve Avrupa’da Lozan’a karşı düzenlenen protesto yürüyüşlerinin Türkiye düşmanlığının kızıştığını gösterdiğini vurguladı.

Bahçeli, “Lozan Barış Antlaşması’yla hesaplaşma planı içinde yalan ve fitne kuyruğuna girenlerin asıl amacı Türkiye’nin taciz ve yıkımına hizmet etmektir” dedi.

24 Temmuz 1923’te de imzalanan Lozan süreci, Türkiye Cumhuriyeti’nin tecelli ve tecelli yeri olmanın yanı sıra uluslararası camiada da eşit hak ve statü ile tescil edildiğini belirtiyordu. Türkiye’nin varlık, bağımsızlık ve gelecek hedeflerinin onuru taçlandırılmıştır. 2023 yılı hem Türkiye Cumhuriyeti’nin hem de Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yılıdır. Yeni Türkiye’nin kuruluş belgesi olan Lozan Antlaşması, Sevr ihanetinin yazarlarını, muhabirlerini ve dinleyicilerini derinden hayal kırıklığına uğrattı.

Adım adım, adım adım Lozan Barış Antlaşması’nı savunarak kurtarılan Türkiye Cumhuriyeti’nin kutsal vatanı ve hukuki dayanağının asla yıkıma ve lekelemeye maruz kalmayacağını belirten Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Türk milleti herhangi bir antlaşma ile var olmamıştır ve hiçbir antlaşma ile yok edilemez. Bunun yegâne kanıtı Sevr suikastının yıkılmasında gösterilen kahramanlıktır. Lozan Barış Antlaşmasını zafer ve yenilginin arasına sıkıştıranların, hatta Sevr’e bağlananların bile art niyetsiz oldukları, Milli Mücadele’ye ve milli bekaya karşı cephe aldıkları tartışılmaz.

Bilinmelidir ki, Lozan Barış Antlaşması’nı yer yer tahrif edenler, onu milli gerçeklerden ve tarihi belgelerden bağımsız yorumlayanlar, Türkiye Cumhuriyeti’ni ateşe vermeye kararlı sömürge kalıntılarıdır.

Bu bilinçsiz ve milliyetsiz kalabalığın dayatmalarına izin verilmeyecek, Milli Mücadele ile sınırları çizilen Lozan Barış Antlaşması’nın ilke ve esaslarından taviz verilmeyecektir.

Ayrıca Milliyetçi Hareket Partisi, Lozan Barış Antlaşması’nın 100’üncü yılında “2024’e Doğru Anadolu Diyarı” temasıyla 31 Mart 2024’te yapılacak Yerel Yönetimler Seçimleri’nin hazırlık sürecini resmen başlattı. Atılan bu kararlı adımın hayırlara vesile olmasını diliyor, muvaffak olacağımızdan ve ahenkli bir yönetimle umut dolu bir geleceğe ulaşacağımızdan hiç şüphem olmadığını inançla ifade ediyorum.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Milli Mücadele’nin kahramanlarını, şehitlerimizi ve Lozan heyetini saygı ve rahmetle anıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu