Teknoloji

3500 yıl önce öldürülen firavunun sırrı çözüldü

Antik Mısır dönemini dünya piramitler ve firavunlarla tanıyor. Ancak döneminin süper gücü olan Mısır’da taht kavgaları veya dev savaşlar da hayatın bir gerçeğiydi. MÖ 1555 yılında, Mısır’a saldıran düşman ordularıyla çarpışırken esir edilip idam edilerek öldürüldüğü düşünülen, bugün “Cesur” ismiyle bilinen firavun Seqenenre-Tao-II, öldüğünde henüz 40 yaşındaydı.

1800’lü yıllarda bulunan firavunun kafatasındaki yara izleri, başından bıçaklandığını veya baltalarla öldürüldüğünü gösteriyordu ki, bu da ya savaşarak ya da suikaste uğrayarak öldürüldüğünün bir işaretiydi.

Avustralya Flinders Üniversitesi’nden bir arkeolog ekibi, kralın parçalanmış kafatasının CT taramalarını ve röntgenlerini kullanarak küçük gözleri, dudakları ve çıkık elmacık kemikleriyle gösteren yüzünü bir araya getirdi. Bu sırada, alnındaki bıçak yaralarını da dikkate alarak ölüm anının bir illüstrasyonunu yapmayı başardılar.

Firavunun ölüm şekli, kalıntıları 1800’lerde bulunduğundan beri tartışma konusu olmuştu çünkü tek bir darbe ile başına saplanmış iki kılıç/bıçak darbesi ile öldürülmüştü. Dolayısıyla, Tao’ya farklı yönlerden saldıran birkaç saldırganın olduğu düşünülüyor zira bunlar boğaza yönelmiş bir idam yarası değil, bir çatışma sırasında kafaya alınan darbelere benziyordu.

Bir firavunun çevresindeki devasa orduyu ve muhafızları geçerek onun kafasına kılıç saplamak mümkün olmayacağına göre Tao ya savaşta ön saflarda mücadeleye katılmış ya da en yakınındaki kişiler tarafından suikaste uğramış olmalıydı.

Tao’nun yüzü, 1886 yılında Theban nekropolü içindeki Deir el-Bahri olarak bilinen mezar kompleksinde arkeologlar tarafından bulunan kafatası kullanılarak yeniden inşa edildi.

Bilim insanları, kalıntıları dijital olarak taradılar, bir bilgisayara yüklediler ve boşlukları dijital olarak doldurdular. Sonuçta ortaya bu görüntüler çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu