Teknoloji

ABD merkezli NVIDIA, İsrail’de süper bilgisayar üretiyor

ABD merkezli çip üreticisi NVIDIA, yapay zeka uygulamalarına yönelik artan müşteri talebini karşılamak için İsrail’in en güçlü yapay zeka (AI) süper bilgisayarını ürettiğini duyurdu.

Dünyanın en değerli çip şirketi NVIDIA, bulut tabanlı sistemin yüz milyonlarca dolara mal olacağını ve 2023’ün sonunda kısmen faaliyete geçeceğini söyledi.

Şirketin kıdemli başkan yardımcısı Gilad Shainer, NVIDIA’nın İsrail’de 800 startup ve onbinlerce yazılım mühendisi ile çalıştığını belirtti.

İsrail-1 olarak adlandırılan sistemin, onu dünyanın en hızlı yapay zeka üstün bilgisayarlarından biri yapmak için sekiz adede kadar yapay zeka bilgi işlem performansı sunması bekleniyor.

İsrail’deki şirketlerin bugün sahip olmadıkları muhteşem bir bilgisayara kavuşacaklarını belirten Gilad Shainer, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu sistem firmaların çok daha hızlı eğitim almalarını ve daha karmaşık problemlerin üstesinden gelebilecek çözümler üretmelerini sağlayacak büyük ölçekli bir sistemdir.

İsrail çip şirketini satın aldı

NVIDIA, İsrailli çip tasarımcısı Mellanox Technologies’i 2019’da yaklaşık 7 milyar dolara satın aldı.

Shainer, NVIDIA’nın harika bilgi işlem için en büyük önceliğinin İsrailli ortakları olduğunu söyledi ve “Gelecekte İsrail dışındaki ortaklarla çalışmak için bu sistemi kullanabiliriz.”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu