Haber

Eski Başbakan İmran Han’ın Pakistan’daki gözaltı süresi 14 gün daha uzatıldı

Pakistan’da mahkeme, eski Başbakan İmran Han’ın devlet sırlarını sızdırmakla suçlandığı davada tutukluluk süresini 14 gün daha uzattı.

Pakistan’da eski Başbakan İmran Han’ın devlet sırlarını sızdırdığı iddiasıyla yargılandığı dava sürüyor. Pencap eyaletindeki yüksek güvenlikli Attock Cezaevi’nde bugün yapılan duruşmada, Khan’ın tutukluluk süresinin 2 hafta daha uzatılmasına karar verildi.

Pakistan Federal Soruşturma Ajansı’na göre, Eski Başbakan Khan ve eski Dışişleri Bakanı Şah Mahmood Kureyşi, Pakistan’ın Washington Büyükelçisi tarafından gönderilen gizli telgrafın içeriğini kamuoyuna duyurmak ve bunu siyasi çıkar için kullanmakla suçlanıyor. İmran Khan ise bu telgrafın ABD’nin Nisan 2022’de Pakistan hükümetini devirmesi için orduya baskı yaptığını kanıtladığını iddia ediyor. ABD ve Pakistan ordusu bu tezleri reddetti.

Pakistan’ın başkenti İslamabad’daki Yüksek Mahkeme, 29 Ağustos’ta İmran Khan’ın yolsuzluk davasındaki 3 yıl hapis cezasının ertelenmesine ve kefaletle serbest bırakılmasına karar verdi. Khan’ın sözcüsü Raoof Hasan, eski başbakanın 9 davada yeniden tutuklanma ihtimalinin bulunduğunu açıkladı. 30 Ağustos’ta devlet sırları davasında Khan’ın gözaltı süresinin 14 gün uzatılmasına karar verildi. – İSLAMABAD

liceajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu