Haber

Hindistan’da isim değişikliği tartışması: Hindistan mı Bharat mı?

Hindistan’da 2014 yılından bu yana iktidarda olan milliyetçi Nerandra Modi hükümetinin ülkenin adını “Bharat” olarak değiştirmeye hazırlandığı yönündeki iddialar tartışmalara neden oluyor.

Başkent Yeni Delhi’de 9-10 Eylül’de yapılması planlanan G20 Zirvesi açılış yemeği davetinde, Başkan Droupadi Murmu’nun “Hindistan Devlet Başkanı” yerine “Bharat’ın Devlet Başkanı” yazması öne çıktı. .

Daha sonra Endonezya’nın, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Zirvesi için Modi’ye gönderdiği davetiyede “Hindistan” yerine “Bharat” adını kullandığı ortaya çıktı.

Modi’nin lideri olduğu Bharatiya Janata Partisi (BJP) Sözcüsü Sambit Patra’nın, X sosyal medya platformunda paylaştığı davet mektubunda Modi’yi “Bharat Başbakanı” olarak tanımlaması dikkat çekti.

Muhalefet, Modi hükümetinin ülkenin adını “Bharat” olarak değiştirmeye hazırlandığını savunurken, hükümet yanlıları bu hamlenin ülkenin sömürgeci geçmişinden uzaklaşmak anlamına geldiğini savunuyor.

Ülkenin 1947 yılında bağımsızlığını kazanmasının ardından tartışılan konunun önümüzdeki dönemde de gündemi meşgul etmesi bekleniyor.

Yunanlılar milattan önce “Hindistan” kelimesini kullanıyorlardı

Hindistan’ın “Hindistan”, “Bharat”, “Hindustan veya Hind” ve eski zamanlarda “Jambu Dweep” gibi birçok adı vardır.

Ancak Hindistan için en yaygın kullanılan isimler “Hindistan” ve “Bharat”tır. Ülkenin adı Hintçe’de “Bharat” olsa da İngilizce metinlerde “Hindistan” tercih ediliyor.

“Hindistan” isminin büyük ölçüde Batı’nın dayattığı sömürge izleri ve kültür emperyalizminden kaynaklandığı iddia edilse de bu isim 2 bin yılı aşkın süredir kullanılıyor.

İsmin kökeni Sindhu (İndus) Nehrinin antik ismine kadar uzanmaktadır. Yunanlılar milattan önce bu ismi nehrin ötesindeki toprakları belirtmek için kullanıyorlardı.

“İpucu” ve “Hindu” isimleri İslam öncesi Persler veya İranlılar tarafından da kullanılıyordu. Bölgeyi iki asırdan fazla yöneten Müslüman Babürler de kendilerini “Hindustan Sultanları” olarak tanımlıyorlardı.

Ayrıca 9. yüzyılda eski İngiliz edebiyatında geçen “Hindistan” adı, 18. yüzyılın sonlarından itibaren Hindistan’ın İngilizler tarafından yönetilmesiyle günümüz İngilizcesinde sağlam bir şekilde yerleşmiştir. Ancak ülkenin yeni liderleri bu terimi korudu ve bağımsızlıktan sonra resmi belgelerde kullandı.

Nitekim 1950 yılında kabul edilen anayasanın ilk maddesi “Hindistan yani Bharat bir devletler birliğidir” ifadesiyle başlıyor ve Hindistan’ın resmi olarak “Bharat” olarak anılabileceğinin yanı sıra ” Hindistan”.

Muhalefet, hükümetin Bharat ismini kasıtlı olarak öne çıkardığı konusunda ısrar ediyor.

Hindistan Ulusal Kongresi Milletvekili Jairam Ramesh sosyal medya platformunda değerlendirmede bulundu

Ayrıca önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerde muhalefet liderlerinin Modi’yi iktidardan uzaklaştırmak için “HİNDİSTAN (Hindistan Ulusal Kalkınma Kapsayıcı İttifakı)” adlı bir ittifak kurmasının ardından isim tartışmalarının yoğunlaşması dikkat çekti.

“Bharat” adı mitolojik hükümdardan geliyor

Ülkeyi tanımlayan en eski kayıtlar aynı zamanda “Bharat”, “Bharata” veya “Bharatvarsha” isimlerinin kullanıldığını da gösteriyor.

“Bharat” terimi Hindistan’ın mitolojik geçmişini ifade eder. Hint edebiyatında Himalaya Dağları ile okyanuslar arasındaki bölge Bharatvarsh olarak tanımlanır.

Ülkenin iki büyük destanından biri olan Mahabharata’dan gelen “Bharat”, adını “efsanevi ve adil” Kral Bharat’tan alıyor. Yani ülkenin Sanskrit dilindeki adı olan “Bharat”, Kral soyundan gelen milleti simgelemektedir.

“Bharata”nın Sanskritçe anlamı aynı zamanda “besleyici toprak” anlamına da gelir.

Ülkenin ilk başbakanlarından biri olan ve “Hindistan’ın Keşfi” kitabının yazarı Jawaharlal Nehru, 1927’de “Hindistan (Hindistan) Bharata’dır, Hinduların kutsal toprağıdır” demişti. Bu kelimeyi kullandı.

Ülkeyi 2014’ten bu yana yöneten Modi’nin partisi BJP, “Hindistan’ın bir Hindu ülkesi olması gerektiğini” savunan Ulusal Gönüllüler Birliği’ne (RSS) bağlı. Örgüt, 1948’de Mahatma Gandhi’nin öldürülmesinden sorumlu tutuldu.

Son yıllarda Hint milliyetçi tutum ve politikalarıyla öne çıkan Modi yönetimi, sembolik yapıların ve ulusal değeri olan binaların isimlerini değiştirerek eski mirası yok ettiği için eleştirildi.

Hindistan’ın İngiliz sömürge geçmişinden kopmaya çalıştığını sık sık dile getiren iktidardaki BJP’nin bazı üst düzey isimleri, “Bharat” isminin kullanılmasını savunuyor. Hindistan, 15 Ağustos 1947’de neredeyse 200 yıllık İngiliz sömürgeciliğinden kurtuldu.

BJP’nin önde gelen üyeleri, “Hindistan” kelimesinin İngiliz sömürgeciler tarafından popüler hale getirildiğini ve “köleliğin simgesi” olduğunu öne sürerek, isim değişikliğinin Hindistan’ın Hindu geçmişini geri alma çabası olduğunu savunuyor.

BJP Milletvekili Harnath Singh Yadav, “Bütün ülke bizden ‘Hindistan’ yerine ‘Bharat’ kelimesini kullanmamızı istiyor. ‘Hindistan’ İngilizlerin bize yönelttiği bir hakarettir, ancak ‘Bharat’ kültürümüzün bir simgesidir. ” Bu konuyla ilgili anayasa değişikliği çağrısında bulundu.

Hindistan Eğitim Bakanı Dharmendra Pradhan da “Bharat’ı kullanmak sömürgeci zihniyete karşı büyük bir duruştur” dedi. Yorumunu dile getirdi.

Ayrıca BJP parlamentosunun üst meclisi Rajya Sabha Üyesi Naresh Bansal da parlamento oturumunda “Hindistan” kelimesinin “sömürge dönemi köleliğini” simgelediğini ve bu kelimenin anayasadan çıkarılması gerektiğini söyledi.

Yalnızca “Bharat” ifadesinin kullanılması gereken anayasa değişikliği

TBMM’nin 18-22 Eylül tarihlerinde yapılması planlanan ve gündemi henüz açıklanmayan özel oturumunda bu değişikliğin gündeme getirileceği ve isim değişikliğine ilişkin yasa tasarısının resmen sunulabileceği yönündeki iddialar tartışmalara yol açtı.

Tartışmanın ana noktası, yönetimin anayasayı değiştirip “Hindistan” kelimesini kaldırıp “Bharat” kelimesini tek resmi isim yapmayı planlayıp planlamadığıdır.

Muhalifler yeni parlamentonun ilk oturumunda ülkenin adının resmi olarak değiştirilebileceğini düşünüyor.

Yeni parlamento binasının bir duvarında yer alan “Büyük Bharat” haritasına Pakistan, Nepal, Bangladeş, Sri Lanka ve Myanmar’ın yanı sıra Afganistan’ın bir bölümünün de dahil edilmesi tepkilere neden oldu.

Ancak hükümet ülkenin adını yalnızca “Bharat” olarak kullanmaya karar verirse anayasanın ilk maddesini değiştirecek bir yasa tasarısı sunması gerekiyor.

Değişiklik için hükümetin milletvekillerinin en az üçte ikisinin oyunu alması gerekiyor.

Hindistan Yüksek Mahkemesi, 2020 yılında isim değişikliği talep eden başvuruyu reddederek, bu talebin temsilciliğe dönüştürülerek uygun karar için merkezi hükümete iletilebileceğini öne sürdü.

Mahkeme Başkanı ayrıca “Bharat” ve “Hindistan” kelimelerinin de anayasada yer aldığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu