Haber

İran Cumhurbaşkanı Hamaney: Başörtüsü takmak dini ve yasal bir zorunluluktur

İran cumhurbaşkanı Ali HamaneyBaşkent Tahran’da ülke yetkilileriyle yaptığı görüşmede son dönemde gündeme gelen zorunlu başörtüsü konusunu değerlendirdi.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya göre Hamaney, ” Başörtüsü takmak dini ve yasal bir zorunluluktur. Bunu ihlal etmek yasa dışıdır.”sözlerini kullandı.

Başörtüsü takmayanların çoğu düşman ve casus örgütlerinin bu konudaki provokasyonlarından haberdar olmadıklarını”Hamaney derken, Başörtüsüyle mücadelenin arkasında kimlerin, hangi örgütlerin olduğunu bilseler bunu yapmazlar.”dedi.

Konuşma sorununun mutlaka çözüleceğini kaydeden Hamaney, şöyle konuştu: “Elbette düşman bir planla hareket etti ve biz de bir planla hareket etmeliyiz. Yasa dışı şeyler yapılmamalı”değerlendirmesini yaptı.

İran’da gösteriler ve başörtüsü zorunluluğu

İran’da geçen yıl eylül ayında 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesi ülke genelinde protestolara yol açmıştı.

Protestolar sırasında 1979’dan beri uygulanan zorunlu başörtüsü yasasının gevşetilmesi talepleri yeniden gündeme geldi.

Yaklaşık 4 ay süren gösterilerin ardından bazı illerde kadınların zorunlu başörtüsü kurallarına uymadığına dair eleştiriler geliyor.

Sosyal medyada ülkede bazı kadınların sokaklarda ve işyerlerinde başörtüsüsüz gezdiği görülürken, son dönemde bu durumdan rahatsız olan rejim yanlısı muhafazakarlar duruma tepki göstererek yetkilileri göreve davet ediyor. kuralları uygula.

Yükseköğretim kurumlarının bağlı olduğu Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı yaptıkları açıklamalarda, örtünme yasasına uymayan öğrencilerin eğitimden yararlanamayacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu