Ekonomi

JPMorgan strateji uzmanından hisse senedi uyarısı

Kolanoviç, Pazartesi günü müşterilere gönderdiği notta, “Fed, bu yıl faiz oranlarını düşürme niyeti olmadığını belirtti, ancak Avrupa hisse senetleri tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın seyrederken ve ABD hisse senetleri son seviyelerini toparlarken, riskli varlıklar benzeri görülmemiş bir ralli sergiliyor” dedi. Risk algısı tersine döndü “Ve önümüzdeki aylarda piyasanın geçen yılın en düşük seviyesini yeniden test etmesini bekliyoruz.”

Şirket karlarını azaltan, büyümeyi yavaşlatan ve ABD’de ve denizaşırı ülkelerde bir dizi banka iflasını tetikleyen artan faiz oranlarına rağmen hisse senetleri bu yıl dirençli kaldı. Gösterge S&P 500, 2022’de yaklaşık yüzde 20 düştükten sonra ilk çeyrekte yüzde 7 yükselirken, teknoloji hisselerindeki faydalar Nasdaq 100’ü yüzde 20 yükseltti ve Ocak başından bu yana boğa piyasasına girdi.

Tech’in performansı, yatırımcıların bankacılık sistemi streslerinin Fed’in sıkılaştırma kampanyasını frenleyeceği yönündeki iddialarını artırmasıyla son zamanlarda daha da iyileşti.

Ancak Kolanoviç’in görüşüne göre, son birkaç hafta içinde hisse senetlerine girişler “biraz mantıklı” oldu ve büyük ölçüde sistemik yatırımcılar, kısa vadeli bir daralma ve Cboe Oynaklık Endeksi veya VIX’teki düşüş tarafından yönlendirildi.

kirazhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu