İş

Moda sektöründe 2024 hedefi mevcut durumu korumak

İZMİR (İGFA) –Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lideri Burak Sertbaş, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Seray Seyfeli ve Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lider Yardımcısı Çağlar Bağcı 2023 değerlendirmesi ve 2024 gündemini ve hedeflerini açıkladı basın toplantısında önümüzdeki dönem için.

2023 SEKTÖRÜMÜZ İÇİN ZOR BİR YIL OLDU

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lideri Burak Sertbaş, “Hazır giyim faslında 2023 yılında Türkiye genelinde 19,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. EHKİB 2023 ihracatımız ise 1 milyar 340 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye genelinde ve özelde EHKİB’de 2023 yılını bir önceki yıla göre yüzde 9’luk düşüşle kapattık. 2023 yılı şubemiz için zor bir yıl oldu. Ana ihracat pazarımız olan Avrupa’daki sakinlik, Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı belirsizlik, yurt içinde finansmana ulaşmanın zorlaşması, iş gücü/enerji maliyetlerindeki artışlar bizi zorluyor. Maliyet artışları nedeniyle rakiplerimize göre değerli kaldığımız için müşteriler ayrılmaya başladı. Ayrılan müşterinin yerine yenisini bulmak kolay değil. İşverenlere ödenen taban fiyatın 1400 TL’ye çıkarılması istihdama ve üretime olumlu katkı sağlayacaktır” dedi. söz konusu.

BU ZORLUKLARIN 2024 YILININ İLK YARISINDA İŞLERİMİZİ OLUMSUZ ETKİLEYECEĞİNİ İDDİA EDİYORUZ.

Yeni yıla 2023’ten bu yana devam eden sorunlarla başladıklarını vurgulayan Önder Sertbaş, “Yüksek enflasyonun henüz kontrol altına alınamamış olması ve dış talepte bir artışın olmaması 2024 yılının kolay bir yıl olmayacağını gösteriyor. İhracatımızın yüzde 60’ını gerçekleştirdiğimiz ana pazarımız AB’de, durgunluğun etkisiyle talep yetersizliği devam ediyor. Talebin düşük olması üretimi de olumsuz etkiliyor.

Kapasite kullanım oranımız %84’ten %76,4’e düştü. Ayrıca Ekim 2023’te iplik, kumaş ve hazır giyim ürünleri ithalatına yönelik yüzde 10 ek gümrük vergisi kararı, biz hazır giyim ihracatçıları için durumu daha da zorlaştırdı. Bu sıkıntıların 2024 yılının ilk yarısında işlerimizi olumsuz etkileyeceğini iddia ediyoruz.” dedi.

GEÇEN YILKİ ERİŞİME 2024’TE ULAŞMAYA ÇALIŞACAĞIZ: 1 MİLYAR 350 MİLYON DOLAR İHRACAT HEDEFLİYORUZ

Burak Sertbaş, sektörde işlerin iyi gitmesi durumunda toparlanmanın yılın son çeyreğinde gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

“Hazır Giyim ve Konfeksiyon Kesim Komitesi olarak yılsonu ihracat hedefimizi 20 milyar dolar olarak belirledik. Maalesef genel ekonomik konjonktür ve dış talebin azlığı ihracat rakamlarımıza da yansıyor. Ocak 2024 rakamları açıklandı, ihracatımızdaki düşüş maalesef devam ediyor. Türkiye genelinde düşüş oranımız bölgemize göre daha yüksek. Ocak ayını bir önceki yılla karşılaştırdığımızda TR’de ihracatımız 1,4 milyar dolar, EHKİB ihracatımız ise yüzde 2 azalışla 113 milyon dolar oldu. 2024 yılında geçen yılı yakalamaya çalışacağız. Bu yıl 1 milyar 350 milyon dolarlık ihracat hedefliyoruz. İhracatımız şu anda iyi gitmiyor ama öte yandan Türkiye’nin en yüksek katma değerli ihracat yapan kesimleri arasında yer alıyoruz. Kilogram başına ihracat birim fiyatımız Türkiye ortalamasının oldukça üzerindedir. KG başına ihracat birim fiyatımız; TR genel ihracat kg fiyatı 15 dolar/kg, EHKİB ihracat kg fiyatı ise 21 dolar/kg.”

MESLEĞİM GELECEĞİM PROJEMİZ

Meslek liselerinin kalitesini, kalitesini ve popülerliğini artırmak amacıyla “Mesleğim, Geleceğim” projesini başlattıklarının altını çizen Sertbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu proje kapsamında İzmir genelinde 10 meslek lisesini gönüllü üye firmalarımızla eşleştirerek bu liselere malzeme, kumaş ve okuldaki çeşitli makinelerin bakım onarım desteğini sağlıyoruz. Katma değeri ihraç etmenin ve küresel rekabette rakiplerinizden bir adım öne çıkmanın yolu tasarımdan geçiyor. Bugün sektörümüzün tasarım gücü sayesinde ülkemizin en çok katma değerli ihracat yapan sektörleri arasında yer alıyoruz.”

AVRUPA MARKALARI VE KONFEKSİYON KURULUŞLARINDAN OLUŞAN CLOTH İSİMLİ KÜME BÖLGEMİZİ ZİYARET ETTİ

Başkan Sertbaş, “Danimarka Konsolosluğu ile yaptığımız iş birliği kapsamında Avrupalı ​​markalar ve hazır giyim kuruluşlarından oluşan CLOTH isimli bir küme, Ekim 2023’te bölgemizi ziyaret ederek, sürdürülebilir üretim konusunda üreticilerimizle temaslarda bulundu. Heyet, dokuma alanında sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi hakkında yeni bilgi ve anlayışlar öğrenmek ve yeni temaslar kurmak amacıyla Türkiye’yi ziyaret etti. 22 firmanın katılımıyla yürüttüğümüz Hazır Giyimde Sürdürülebilir Rekabetin Geliştirilmesi konulu URGE Projemizi bu yıl tamamladık. Projemizin sonunda sürdürülebilirlik açısından değerli çalışmalara imza atan İsveç’e 2-6 Nisan 2023 tarihleri ​​arasında katılımcı firmalarla birlikte bir çalışma gezisi düzenledik. “Şirketlerimizin sürdürülebilir üretime hazırlık aşamasında izlemesi gereken süreçleri anlatan bir el kitabı hazırlıyoruz.” söz konusu.

MAYIS AYINDA İTALYAN ALICI KÜMESİNİ İZMİR’DE AĞIRLAMAYI PLANLIYORUZ

2024 yılının ilk yurt dışı pazar faaliyetini Münih Fabric Start the Source fuarına 10 firmayla katılarak gerçekleştirdiklerini anlatan Burak Sertbaş, “Ana pazarımız olan Avrupa’da talep hala istediğimiz seviyede değil ama En büyük pazarlarımızda düzenlenen uluslararası fuarlara düzenli olarak katılmak bizim için çok değerli. Eylül ayında düzenlenecek olan ikinci MFS the Source fuarında yer almak için gerekli hazırlıklara başlayacağız. Geçtiğimiz hafta düzenlenen PV Manufacturing Paris fuarımızı tamamladık. Birlik olarak 2. fuarımızı tamamladık. Firmalarımız genel olarak PV Paris fuarından memnun. Temmuz ayında ikinci PV Paris fuarı gerçekleşecek ve Birlik olarak orada yerimizi alacağız. İtalyan Alım Heyeti: Bir sonraki faaliyetimiz Mayıs ayında bir grup İtalyan alıcıyı İzmir’de ağırlamayı planlıyoruz.” söz konusu.

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI KÜMELENME GÜÇLENDİRME PROGRAMI

Başkan Sertbaş, “Yeni yılda hedef pazarlarımız arasında yer alan Kuzey ülkeleri, İngiltere ve ABD için projeler geliştirmeyi planlıyoruz. Bu pazarlara yönelik ilgili kurumlarla temaslarımız devam ediyor. Sürdürülebilir ve sorumlu üretim yaklaşımımızı 2024 yılında da sürdüreceğiz. Sektörün AB Yeşil Anlaşması gereklerine uyum sağlaması için gerekli operasyonel çerçevenin belirlenmesi, sektörün mevcut durumunun değerlendirilmesi, gelişim alanlarının belirlenmesi ve geliştirilmesi gerekliliği üzerinde çalışıyoruz. buna göre sektörel stratejiler oluşturmak. Bu çalışmalar doğrultusunda EHKİB olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Kümelenme Destek programına 38 firma ve 6 ortağımızla başvurduk ve olumlu yanıt bekliyoruz.” dedi.

EİB MODA TASARIM YARIŞI 18. KEZ DÜZENLENİYOR

Akdeniz Havzası’nda Interreg NEXT Sınır Ötesi İşbirliği Programı hazırlıklarına başladıklarını belirten Sertbaş, projeye mart ayında başvurmayı hedeflediklerini açıkladı.

“Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Interreg NEXT MED Programının 1. daveti, sınır ötesi işbirliği projelerini önemli bir bütçeyle destekleme fırsatı sunuyor ve Akdeniz bölgesinde sürdürülebilir ve kapsayıcı kalkınmayı teşvik etmeyi amaçlıyor. Akdeniz ülkelerindeki işbirliği kuruluşlarımızla ortaklık konusunda temaslarımızı sürdürüyoruz. Yetenekli gençleri şubemize çekme hedefiyle bu yılın ikinci çeyreğinde “Analog” temalı moda tasarım yarışmamızın 18’incisini düzenleyeceğiz. Yarışımıza 230 başvuru aldık. “Sektörümüze eğitimli eleman kazandırmak ve başarılı gençlerin dokuma mühendisliğini tercih etmesini sağlamak amacıyla yola çıktığımız ve büyük ilerleme kaydettiğimiz Benim Seçimim Dokuma Mühendisliği projemizi tanıtmaya devam edeceğiz.”

AVRUPA TÜRKİYE’DEN İSTİKRARLI BİR EKONOMİ BEKLİYOR

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Seray Seyfeli, “2024’te de pazar kayıpları devam edecek. Yaklaşık 4 dönemdir başka ülkelerle çalışan müşterileri geri döndürmek bizim için giderek zorlaşıyor. Her şey yolunda gitse bile toparlanma ancak 2025 sonunda başlayabilir. Avrupa ekonomisindeki aksaklıklar da müşteriler üzerinde fiyat baskısına neden oluyor. Üreticiler olarak artan maliyetler ve azalan gelirler karşısında dayanacak fazla gücümüz kalmadı. Avrupalı ​​müşteriler Türkiye’den istikrarlı bir ekonomi bekliyor ancak uzun sürecek ekonomik sıkıntılar karşısında kayıpların devam etmesi kaçınılmaz. Ege Bölgesi olarak tasarım ve sürdürülebilirlik konusunda çok iyiyiz. Avrupa standartlarının çok üzerinde iş yapan şirketlerimiz var. Katma değerli işler yapmalıyız. “Teknik kıyafetlere yönelebilirsin.” dedi.

ÜLKEMİZİN KALKINMASI İÇİN ARTIK DÜŞÜK BİR TABAN FİYAT BEKLİYORUZ.

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Çağlar Bağcı, şunları söyledi: “Geçmiş yıllarda net minimum fiyat 300 dolar civarında iken şu anda 550 dolar seviyesinde. Tabii bu işçilik artışı, Sektörümüzün en büyük tüketim kalemi olan bu ürün üzerimizde büyük bir baskı oluşturuyor ancak ülkemizin kalkınması, insanımızın az da olsa refah içinde yaşaması için artık asgari fiyatın daha düşük olmasını beklemiyoruz. Türkiye’nin en değerli istihdam kaynağıdır. Bu zorluğun üstesinden gelebilmek için katma değeri yüksek üretim yapmamız, tasarıma, inovasyona ve sürdürülebilirliğe odaklanmamız gerektiği aşikar. Şubemizi ve kendimizi bu değişime hızla adapte etmemiz gerekiyor. Süveyş Kanalı krizi Uzakdoğu’daki bazı siparişlerin Türkiye’ye kaymasına neden olabilir, bu ancak kısa vadede fayda sağlar. Türkiye’deki dönüşüme en iyi uyum sağlayacak kesim hazır giyim sektörüdür.” Bunu en kısa sürede tamamlamak ve bu zor günleri kalıcı olarak geride bırakmak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu