Ekonomi

Sorumluluk sigortaları poliçe sayısı ilk 8 ayda 280 bini geçti

Bloomberg HT’de yayınlanan Sigorta Gündemi’nde bu hafta sorumluluk sigortası konusu ele alındı.

Sorumluluk sigortası, sigortalıyı, sigortalının aile bireylerini ya da çalışanlarını çeşitli ihmal durumlarında doğabilecek maddi ve bedensel ziyanlara karşı garanti altına alan bir sigorta çeşidi olarak tanımlanıyor.

Genel sorumluluk sigortaları poliçe sayısı 2022’nin birinci 8 ayında 280 bini geçti. 2021’in tıpkı periyodunda bu sayı 228 bin civarında gerçekleşiyordu. Genel sorumluluk sigortalarında prim üretimi birinci 8 ayda yüzde 79 oranında artarak 3,4 milyar lira olurken gerçek değişim ise yüzde 0,5 oranında düşüş olarak gerçekleşti.

Nominal olarak bakıldığında patron mali sorumluluğu yüzde 83,1, üçüncü şahıslara karşı sorumluluk yüzde 76, asansör kaza 3. şahsa karşı sorumluluk ise yüzde 51 oranında arttı. Etraf kirliliği mali sorumluluğu 2021’in aynı dönemine göre yüzde 468 oranında artışla ortalamanın çok üzerinde gerçekleşti. Ürün sorumluluğu yüzde 160’lık artışla en fazla değişim gösteren 2. kalem oldu.

“Yabancı sermayeli sigorta şirketlerinin payı yüzde 58”

Sigortacılık Özel Emeklilik Düzenleme Denetleme Kurumu (SEDDK) Lideri Mehmet Akif Eroğlu tarafından yapılan açıklamaya nazaran yabancı sermayeli sigorta şirketlerinin toplam sermaye içindeki hissesi yüzde 58 olarak gerçekleşiyor. Eroğlu bu oranın piyasanın yabancıların ilgisini çekmeye devam etmesine işaret ettiğini belirtti.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Lideri Atilla Benli, artan yedek modül maliyetleri, tıbbi gereç fiyatlarındaki yükseliş üzere gelişmelerin dalın kârlılığı üzerinde baskı yarattığını vurgulayarak, “Oto ve sıhhat sigortaları başta olmak üzere temel sigorta eserlerinde maliyet artışlarını daha yanlışsız hesaplayacak endekslerin oluşturulması, poliçe fiyatlarının hesaplanmasında sigorta şirketlerine yol gösterici olacaktır” dedi.

Yeni kuşakları anlayamayan şirketlerin ayakta kalma talihinin olmadığını belirten Prive Sigorta Genel Müdürü Alper Davet Toktay, “Prive Sigorta olarak yeni neslin ihtiyaçlarını doğru okumak ve karşılamak için tüm süreçlerimizi yapılandırıyoruz” dedi.

Ray Sigorta CEO’su Koray Erdoğan, kaskoda fiyat artışının durulacağına değinerek, araç bedellerinin geldiği noktada hala alınan primlerin makul düzeyde olduğunu, bundan sonra fiyat artışı olmayacağını söyledi. Koray Erdoğan, 2023 yılında taban fiyattaki artışın, trafik sigortasına tesirine de değinerek, “Asgari ücret artışına yakın bir artışın tavan primde olması gerekir” dedi.

“2023 bütçesinden bireysel emeklilik sistemine 13,6 milyar lira aktarılacak”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2023 bütçesinden kişisel emeklilik sistemine devlet katkısı ödemelerine 13,6 milyar lira aktarılacağını söyledi.

Emeklilik Nezaret Merkezi’nin (EGM) açıkladığı 10 Kasım 2022 bilgilerine nazaran iştirakçi sayısının 7 milyon 740 bin olduğu BES’te toplam fon büyüklüğü 353,8 milyar lira oldu. İştirakçi sayısının 6 milyon 704 bin olduğu OKS’de ise fon büyüklüğü 28,8 milyar lira olarak kayıtlara geçti. BES’in toplam fon büyüklüğü OKS ve devlet katkısı dahil olmak üzere 382.6 milyar TL’yi, iştirakçi sayısı da toplamda 14 milyon 445 milyon şahsa ulaştı.

Allianz Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü ve Türkiye Sigorta Birliği Lider Yardımcısı Taylan Türkölmez, BES’te, patron katkısını konuşmanın tam vakti olduğunu vurgulayarak, “Ocak ayında asgari ücret artışı yüksek olacak; yüzde 50 ve üzeri konuşuluyor. Enflasyonist ortamı fırsat olarak görmemek gerekiyor ama bugünkü gelinen ortam da bir fırsattır; belki de bir daha önümüze gelmeyecek fırsattır. Kamu, işveren, çalışan, biz emeklilik şirketleri bir araya gelerek bunun adını koyabiliriz” dedi.

COP27 BM konferansında, iklim değişikliğinin tesirlerine karşı dayanıklılık oluşturma çağrısı

Zurich’e göre, kısa vadeli ekonomik zorlukların dikkatleri, iklim değişikliği ve siber güvenlik gibi daha geniş sorunlardan uzaklaştırma riski taşıdığına dikkat çekti.

Yakın tarihli bir rapora göre, Rusya ile olan ihtilafı nedeniyle çok sayıda geminin Ukrayna’da mahsur kalması nedeniyle denizcilik piyasasının 2023’ün başlarında çok sayıda “toplam kayıp” iddiasıyla karşı karşıya kalması bekleniyor.

Küresel Sigorta Birlikleri Federasyonu Şarm El-Şeyh’teki COP27 BM konferansında, tarafları, can kaybını önlemek ve gelecekteki doğal afetlerden kaynaklanan ekonomik kayıpları azaltmak için iklim değişikliğinin tesirlerine karşı dayanıklılık oluşturmaya öncelik vermeye çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu