Haber

TCG Anadolu’da Bayram Heyecanı

Türkiye’nin en büyük askeri gemisi TCG Anadolu’yu görmek isteyen vatandaşlar, tatilin ikinci gününde geminin demirlediği Sarayburnu Limanı’na akın etti.

Bayramın ikinci gününde sabahın erken saatlerinden itibaren Sarayburnu Limanı’na gelen vatandaşlar, Eminönü ile Ahırkapı’nın ortasındaki yol kaldırımlarında uzun kuyruklar oluşturdu.

Dünyanın ilk silahlı insansız hava aracının (SİHA) da bulunduğu geminin demirlediği Sarayburnu Limanı’na gelen ziyaretçiler, kayıt işlemlerinin ardından gruplara ayrılarak, subayların rehberliğinde gemiyi gezdi.

Vatandaşlar zemin kattaki tank, çıkarma ve kara araçlarına ilgi gösterirken, 5 kat yukarıdaki güvertedeki uçaklar ilgiyle izlendi.

Tatilin ilk gününde gemide düzenlenen turlara 16 bin 127 kişi katılırken, ziyarete açıldığı 17 Nisan’dan 21 Nisan’a kadar gemiyi 61 bin 231 kişi ziyaret etti.

TCG Anadolu’nun Özellikleri

Tuzla’daki Sedef Tersanesi’nde inşa edilen TCG Anadolu, 230 metre uzunluğa, 32 metre genişliğe ve 9.200 metrekare büyüklüğe sahip.

Uçuş güvertesinin bulunduğu gemiye 6 helikopter aynı anda iniş ve kalkış yaparken, SİHA’lar da konuşlandırılabiliyor. 1200 askeri personelin bulunduğu TCG Anadolu’da 30 yataklı hastane ve 2 ameliyathane bulunuyor.

TCG Anadolu, amfibi operasyonlar ve hava operasyonları başta olmak üzere insani yardım ve denetim gemisi görevlerinde de kullanılabiliyor. 27.500 ton deplasman ile Türk donanmasının en büyük harp gemisi olan gemide 11 güverte, 6 duraklı uçuş platformu, hangar, hafif ve ağır güvertede 4 adet mekanize çıkarma gemisinin konulabileceği havuz bulunuyor.

Askeri gemi, ağır ve hafif araç güvertelerinde 13 tank, 27 zırhlı amfibi hücum aracı (ZAHA), 6 zırhlı işçi taşıyıcı (ZPT), 15 treyler ve 33 tip araç taşıma kapasitesine sahip.

TCG Anadolu, gemiye yakıt ikmali yapmadan Türkiye’den Japonya veya Avustralya’ya aktarma yapabilir.

TCG Anadolu yarın saat 12.00’de İstanbul Boğazı’ndan geçerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı 21 top ve bir çimariva ile karşılayacak (askerler savaş gemilerinde tören için düzenli aralıklarla ray boyunca sıralanıyor). Gemi daha sonra İstanbul Boğazı’nda vatandaşları selamlayarak yoluna devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu