Ekonomi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Şentop: Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması büyük bir değişimin başlangıcıdır.

Şentop, TBMM’nin açılışının 103. yıl dönümü olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Türkiye Cumhuriyet tarihinin yeni ve en önemli çıkış noktalarından biri olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış gününü çocuklara armağan ettikleri için kurucularına teşekkür eden Şentop, çocukların tek bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı. Dünyada.

Aydınlık Türkiye’nin geleceğinin teminatı olan çocuklara ithaf edilen 23 Nisan 1920’nin, ülkenin büyük tarihinin en değerli kilometre taşlarından biri, büyük dönüşümler günü olduğunu belirten Şentop, “Büyük Millet Meclisi’nin açılışı Türkiye Meclisi, Osmanlı’dan genç bir Türkiye’ye evrilen millet iradesinin tarihimizde temsili demektir ve gelmekte olan büyük değişimin başlangıcıdır.” terimini kullandı.

Meclis Başkanı Şentop şunları söyledi:

Orduları dağıtılan, işgal edilerek toprakları küçük düşürülmek istenen milletimiz, esaret altında yaşamaktansa ölmeyi tercih etmiş, çocuk, kadın, erkek, genç demeden bağımsızlığı için tek vücut olarak hareket etmiş ve Milletimiz, kanını son damlasına kadar akıtarak Milli Mücadele’den sonra Trakya’yı ve Anadolu’yu tercih etmiştir.” Orayı ebedi vatanı yaptı.

Büyük fedakarlıklar yapan çelik yüreklerin eseri olan Türkiye Büyük Millet Meclisi, devletimizin temel taşlarının ‘milletimizin hakimiyeti ve hakimiyeti’ esasına dayandığını tüm dünyaya ilan etmiştir. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan ve Anadolu halkının örgütlü olduğunu bizzat gözlemleyen Mustafa Kemal Paşa, halktan aldığı destek ve ilhamla milli mücadelenin her aşamasını planlamış ve ordu karşısında bir meclis kurmuştur. ve zafer ‘hukuk ve meşruiyet’ temelleri üzerinde büyüdü. Gazi Paşa, hem meclisin ilk başkanı hem de cephedeki yeni ordunun başkomutanıdır; Birinci meclisin vatansever milletvekilleri de hem cephede hem de mecliste askerlik yapan ebedi kahramanlarımızdır.

TBMM Başkanı Şentop, 103 yılı geride bırakan TBMM’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere çalışma arkadaşlarını ve Birinci Meclis milletvekillerini rahmet ve saygıyla andığını bildirdi. Cumhuriyet’e, “Bize emanet ettikleri Türkiye Cumhuriyeti, çocuklarımızın ve gençlerimizin omuzlarında yükselmeye devam edecektir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız kutlu olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu