Ekonomi

Türkiye ekonomisi için umut ışığı, Çin’in büyüme rakamları, faiz indirimi belirsizliği: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Üst düzey bir Fed yetkilisinin şahin açıklamasının ardından ABD vadeli işlemleri, yatırımcıların bankanın bu yıl faiz oranlarını düşürme potansiyelini değerlendirmesiyle düşüşe işaret ediyor. Öte yandan Walt Disney( HARİCİ Çin, aktivist yatırımcıların yönetim konseyine sunduğu bir dizi adayı reddederken, Pekin’in hedefini aşan yıllık büyüme rakamlarına rağmen ekonomiyi kara bulutlar bekliyor. Kapsam Derecelendirmeleri’nde Türkiye ekonomisine ilişkin değerli açıklamalarda bulunuldu.

1. ABD vadeli işlemleri düştü

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, yatırımcıların Fed’in bu yılki potansiyel faiz oranı rotasına ilişkin yeni yorumları tartmasıyla önceki oturumda kaydedilen kayıpların devam ettiğine işaret ederek düştü.

Dow%0,4, S&P 500%0,4 ve Nasdaq 100Yüzde 0,6 değer kaybetti.

New York’taki önemli endeksler, üst düzey bir Fed yetkilisinin yakından izlenen konuşmasında yatırımcıların şahin diline tepki göstermesiyle dün düştü. Wall Street devleri Goldman Sachs ve Morgan Stanley(NYSE: HANIMKarma faydaların ardından bankacılık hisselerindeki düşüş) S&P 500Endeksi yüzde 0,4 oranında düşürdü.

teknoloji yüklü Nasdaq Kompozit Aynı zamanda %0,2 oranında düşüş gösterdi. Endeksin en büyük bileşenlerinden biri olan Apple ( AAPL) şiddetli yurt içi rekabetle mücadele etmek amacıyla Çin’deki iPhone cihazını indirime soktuğu haberi üzerine %1,2 düştü.

Bugünkü ekonomik veri takviminin merkezinde Aralık ayı ABD perakende satışları olacak. ING analistleri, güçlü aylık verilerin piyasanın Fed’in Mart ayında faiz indirimine ilişkin %62 olasılığını fiyatlamasında şüphe uyandırabileceğini belirtiyor.

2. Fed Vali Waller yakın zamanda faiz indirimi yapılacağı yönündeki umutları daha da azalttı

Fed Başkanı Christopher WallerDünyanın en etkili merkez bankasının faiz oranlarını yirmi yılın en yüksek seviyelerinden indirmeye başlaması için acele edilmediğini, bunun da politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini bu yılın başlarında düşürmeye başlayabileceğine dair zaten sönen umutları daha da azalttığını söyledi.

Washington’daki Brookings Enstitüsü’nde konuşan Waller, ABD’de ekonomik aktivite ve işgücü piyasalarının “iyi durumda” olduğunu ve enflasyonun “kademeli olarak” Fed’in %2 hedefine doğru düştüğünü belirtti.

Waller, bu eğilimler nedeniyle “geçmişte olduğu kadar hızlı hareket etmek veya indirim yapmak için hiçbir neden görmediğini” savundu.

Bu yorumlar, faize duyarlı 2 yıllık Hazine tahvilinin ve gösterge 10 yıllık tahvilin dün yükselişe geçmesine neden oldu. Bugün 2 yıllık getiri 0,044 puan artışla %4,27’ye yükselirken, 10 yıllık getiri ise 0,015 puanlık hafif düşüşle %4,05’e geriledi. Getiriler fiyatların tersi yönde hareket etme eğilimindedir.

3.Disney aktivist kurul adaylarını reddetti

Walt Disney, aktivist yatırımcıların önerdiği yönetim kurulu adaylarını reddetti ve eğlence devinin mevcut liderlik ekibinin, şirkette kapsamlı bir revizyon gerçekleştirme konusunda “önemli” ilerleme kaydettiğini söyledi.

Disney Yönetici Lideri Bob IgerHissedarlara yazdığı mektupta, kümenin yayıncılık işini kârlı hale getirme, spor medya markası ESPN’yi “öncü” bir dijital platforma dönüştürme, film stüdyolarındaki prodüksiyonu iyileştirme ve ana tema parkları bölümü için “gaza basma” planını özetledi .

Iger, “Acil ve net bir şekilde ilerlemeye devam ediyoruz.”söz konusu.

Disney’in hisse senedi fiyatlarında düşüşe yol açan zayıf yayın getirilerinden ve gişe başarısızlıklarından hoşnutsuz olan aktivist paydaşlar, yenilemeyi etkilemek için yönetim konseyinde sandalye kazanmaya çalışıyor. Bu çabanın en açık sözlü isimlerinden biri, Iger’i Disney’in sorunlarının “temel nedeni” olarak gösteren Trian Fon Yönetimi işvereni. Nelson Peltzolmuş.

Trian daha önce hem Peltz’i hem de Disney’in eski finans şefini işe almıştı. Jay Rasulo Kendisi yönetim kuruluna aday gösterirken, başka bir aktivist olan Blackwells Capital kendi adaylarından üçünü aday gösterdi. Bu adayları reddeden bir menkul kıymetler başvurusunda Disney, “tek bir stratejik fikir sunmadığını” iddia ederek Peltz’i özellikle suçladı.

4. Çin’in 2023 büyümesi resmi hedefin üzerinde ancak kötü hava ilerlemek

Çin ekonomisi, zayıf harcamalar ve emlak piyasasındaki durgunluğun neden olduğu sürekli baskı altında dördüncü çeyrekte beklenenden biraz daha az büyüdü, ancak 2023 büyümesi hükümet hedeflerini aşmayı başardı.

Ulusal İstatistik Bürosu’nun açıkladığı verilere göre gayri safi yurtiçi hasıla, 31 Aralık’a kadar olan üç ayda yıllık bazda yüzde 5,2 büyüdü. Bu rakam, yüzde 5,3’lük büyüme beklentisinin altında kalsa da kaydedilen yüzde 4,9’luk büyümenin üzerine çıktı. önceki çeyrekte.

Bu, 2023 için toplam büyümeyi %5,2’ye, yani Pekin’in %5’lik hedefinin biraz üzerine çıkarıyor. Faaliyetler 2022’de görülen %3’lük düşük seviyeden hızlanırken, ülkenin hâlâ sert COVİD-19 kısıtlamalarıyla boğuştuğu göz önüne alındığında, bu düşük baz etkisinden kaynaklandı. Pandemi sırasındaki üç yıllık kapanmalar hariç tutulduğunda bu, 1990’dan bu yana en düşük yıllık genişleme oranıydı.

Geçtiğimiz yıl tüketici harcamalarındaki düşüş, emlak piyasasındaki çöküş ve deflasyonist baskılar Çin ekonomisini olumsuz etkiledi. Yeni veriler ayrıca ülke nüfusundaki düşüş oranının 2023’te artacağını gösterdi ve bu da dünyanın ikinci büyük ekonomisinin karşı karşıya olduğu demografik zorlukların altını çizdi.

5. Zayıf Çin verileri ham petrol fiyatlarını vurdu

Petrol fiyatları Çin’den gelen hayal kırıklığı yaratan büyüme verilerinin ardından düştü. Bu durum, ülkenin 2024 yılında küresel ham petrol büyümesine yardımcı olamayacağı yönündeki endişeleri artırdı.

WTI%2,2 düşüşle 70,91 dolardan işlem gördü. Brent%2 düşüşle 76,72 dolara geriledi.

Öte yandan ABD doları, Fed Başkanı Waller’in faiz indiriminin yakın olduğuna ilişkin beklentileri azaltan açıklamalarının ardından bir ayın en yüksek seviyesinde el değiştirdi. Güçlenen dolar, diğer para birimleriyle ödeme yapan alıcıların dolar cinsinden petrole olan talebini etkileyebilir.

6. Kapsam Derecelendirmeleri Türkiye ekonomisine ilişkin değerli açıklamalarda bulundu

Almanya merkezli kredi derecelendirme kuruluşu Scope Ratings, Türkiye’nin ekonomik ve finansal riskleri, son dönemde politikanın normalleşmeye doğru kaymasıyla bu durumun hafiflediğini bildirdi.

Scope Ratings’ten yapılan açıklamaya göre, mevcut politikanın sürdürülebilir olması ve dikkatli yönetilmesi halinde uzun vadede kredi temellerini iyileştireceğine dikkat çekildi.

Geçtiğimiz Cuma günü Scope, Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para kredi notunu “B-“, yerel para birimi notunu ise “B” olarak teyit ederken, görünümünü de “negatif”ten “durağan”a revize etti.

Açıklamada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) çift haneli rakamı açıkladı. şişirmePara politikasının sürekli sıkılaştırılması ve sıkılaştırılmasının para politikasının kredibilitesini artırdığı ve geçmiş yıllarda sağlam ekonomi yönetimi açısından ülkenin prestijine verilen zararın bir kısmını onardığı kaydedildi.

InvestingPro ile borsa verileri, gerçeğe uygun değer, sağlık durumu ve profesyonel hisse senedi grafikleri dahil, yatırımlarınızdan yararlanmanıza yardımcı olacak tüm araçlara erişin! Seçtiğiniz plana göre InvestingPro’ya %60’a varan indirimlerle sahip olmak için indirim kuponlarımızı kullanabilirsiniz. Yıllık abonelik için INVTROZEL1A, iki yıllık abonelik için INVTROZEL2 kodunu kullanabilirsiniz. 31 Ocak’a kadar geçerlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu