Ekonomi

Altının Gram Fiyatı Yükselişle Başladı

Cuma günü altının ons fiyatındaki yükselişe rağmen dolar kurundaki düşüşe paralel olarak değer kaybeden altının gram fiyatı bir önceki kapanışın yüzde 0,5 altında günü 1,653 liradan kapattı. Altının gram fiyatı ise yeni haftaya yükselişle başladı ve 10,50 prestijiyle yüzde 0,7 artışla 1.665 liradan işlem görüyor.

ÇEYREK VE CUMHURİYET BEDELİ NE KADAR?

Aynı zamanda çeyrek altın 2 bin 740 liradan, cumhuriyet altını da 11 bin 40 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı şu sıralar yüzde 0,1 artışla 1.915 dolardan işlem görüyor.

GÖZLER FED’İN FAİZ KARARINDA

Küresel piyasalar haftaya enflasyon ve resesyona ilişkin endişelerin sürmesiyle negatif bir seyirle başlarken, hafta boyunca izlenecek yoğun makroekonomik veri gündeminin varlık fiyatlarının yönüne etki etmesi bekleniyor. Pasifik Okyanusu’nun iki yakasında yer alan dünyanın en büyük ekonomileri ABD ve Çin’in ekonomik gidişatına ilişkin belirsizlikler fiyatlamayı zorlaştırmaya devam ediyor. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ABD’de açıklanan veriler nedeniyle enflasyonla mücadelede faiz oranlarını artırma ihtimali bulunurken, emlak branşındaki büyük oyuncuların ABD’de yaşanan deflasyonist süreç nedeniyle temerrüde düşme olasılığı bulunuyor. Çin risk algısının artmasına neden oluyor.

1.930 $ ONS ALTINDA DİRENİŞ

Analistler, bugün dünya genelinde veri gündeminin sakin olduğunu ve altının ons fiyatında teknik olarak 1.910 doların takviye, 1.930 doların ise direnç konumunda olduğunu belirtti.

GÜNCEL ALTIN ​​FİYATLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu