Haber

OMÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Önder Duman, Cumhuriyet ve Atatürk konulu konferans verdi

Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Başkan Duman, “100. Yılında Cumhuriyet ve Atatürk” konulu konferans verdi.

Duman, Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansta cumhuriyete giden yolda tarihi süreci anlattı.

Yüz yıl önce yaşanan olayların o dönemin şartlarına göre değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Duman, “1912’den 1922’ye kadar savaşan bir milletten, bir halktan bahsediyoruz. O dönemin ruh haline göre savaş. Bugünün şartlarında, kendi değerlerimizle 2023 dünyasındayız.” “Biz, 100 yıl önceki olayı, oradaki gidişata dair insanların ne düşündüğünü, ne yaşadığını bilmeden, kendi yargılarımızla yargılamaya çalışıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Mustafa Kemal Paşa’nın Suriye cephesindeyken kabinede Harbiye Nazırı olma fikrinin daha sonra milli bir çabaya dönüştüğünü belirten Duman, şöyle konuştu:

“Mustafa Kemal Paşa’nın İstanbul’daki bu altı ayını, ilk üç ay ve onu takip eden üç aydan farklı değerlendirmek gerekir. Çünkü Mustafa Kemal Paşa, Birinci Dünya Savaşı’nın bitiminden çok önce henüz Suriye cephesinde iken, Ahmet İzzet Paşa, İstanbul’dadır. Aklında, başkanlığını yaptığı kabinede Harbiye Nazırı olma fikri vardır. Hatta bu fikrini kabineye sunar. ‘Minber’ adında bir gazete çıkarır. Bu gazetede, Mustafa Kemal imzasız yazılar yazıyor ancak 1919’un ilk aylarında Mustafa Kemal Paşa kendisinin de yer alabileceği bir milli kabine kurmaya karar verdi. Bunun mümkün olmayacağını hissetmişti. Şimdi yavaş yavaş araştırıyor. Peki öyle mi? Bu dönemde tek arayan mı? Hayır, değil. Mesela Ali Fuat Cebesoy bu dönemde Mustafa Kemal Paşa’nın lise arkadaşı, en yakın arkadaşı. Bir diğeri de Kazım Karabekir.. .”

Kurtuluş Savaşı’nın bir birlik hareketi olduğunu belirten Duman, “Bu hareketin lideri Mustafa Kemal Paşa’dır ama İstanbul’da kalıp Mustafa Kemal’in yanında savaşan bir ekip de vardır.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu